Daca despre bicicleta se spune ca a fost inventata la inceputul anilor 1800 in cazul de fata vorbim de vremuri mult mai recente.In 1980, Johnatan Goldberg un atlet american(nascut in Africa de Sud) de ultra-anduranta a pus bazele primului program de antrenament pe biciclete indoor. Una din cursele de ciclism pentru care se antrena se numea Race Across America si avea peste 3100 de mile. Johnatan G
oldberg, cunoscut astazi ca Johnny G, si-a dat seama ca are o reala problema in a se antrena in sezonul rece. Astfel, a conceput niste biciclete stationare care simuleaza foarte bine bicicletele de sosea. Si-a strans prietenii si partenerii de antrenament in garajul din spatele casei si asa a inceput totul. Pentru ca antrenamentul era destul de monoton a introdus muzica ca parte din program. Beneficiile acestor antrenamente le-a simtit pe pielea lui: in 1988 a stabilit un record pentru o cursa de ciclism non-stop de 554 de mile, record care astazi este neatins cu aproape patru ore avans. Johnny G a numit acest concept Spinning, denumire care acum este o marca inregistrata. Astazi conceptul de indoor cycling este promovat de mai multe companii de echipamente sau programe cm ar fi Schwinn, Tomahawk, Keiser, Reebok si multi altii. Cei ce practica aceast tip de miscare au ajuns sa fie de ordinul milioanelor, iar in Statele Unite vorbim de o oarecare “isterie” in industria fitness. Nu vreau sa va dau foarte multe detalii legate de ce insemna o astfel de clasa de aerobic, pentru ca google si youtube va pot lamuri deplin. Foarte pe scurt, intr-un studio cu biciclete stationare, care sunt diferite de bicicletele stationare traditionale, un instructor specializat impune ritmul si miscarile conform cu programul pe care il preda si in ritm cu muzica pe care o alege. Intr-o astfel de clasa pot fi intre zece si treizeci de bicilete iar clasa dureaza de obicei o ora. Cei care nu au participat niciodata as spune ca se impart in doua. Cei care nici macar nu au vazut o astfel de clasa sunt in general sceptici. Considera ca un astfel de efort in interior nu poate fi nici eficient si nici motivant. Din pacate orice descriere nu poate transmite motivatia pe care ti-o da acel spirit de echipa, cand vezi ca toata lumea de langa tine trage cu toata puterea si nici modul in care muzica te face parca sa ai puteri nebanuite. Ce e ciudat e ca cei care urmaresc o astfel de clasa sunt la polul opus.Intensitatea care se transmite din clasa, bucuria de pe fata unor oameni epuizati si ritmul infernal in care pedaleaza, ii fac pe privitori sa aiba o reactie de apreciere . Pana la urma cel mai important lucru e sa vezi pe pielea ta ce insemna. Incearca sa participi la o astfel de clasa. Vino cel putin cu zece minute inainte pentru a primi un minim instructaj si decide apoi daca e senzational sau nu. Dupa parerea mea sunt 90% sanse sa spui ca DA.