31/05/2026
Festivalul de mini-rugby beach Năvodari 2026 a fost o reușită pe toate planurile!
Pe plaja „Nautic” din Năvodari s-au desfășurat în weekend, întrecerile Festivalului de mini-rugby la care au evoluat 14 formații din țară.
Peste 200 de copii au descoperit frumusețea rugby-ului într-o atmosferă spectaculoasă, plină de energie, zâmbete și spirit de echipă.
Organizatorii competiției au fost: CS Năvodari, Asociația Susținem Educația Viitor, cu sprijinul Primăriei Năvodari, Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța, Federației Române de Rugby și Caravana ProRugby România.
De la CS Năvodari au participat echipele U8, U10, U12 și U14, antrenate de Cornel Suciu și Robert Diaconescu.
Nu au lipsit tombole, surprize și premii oferite participanților de către organizatori.
Pe primul plan s-a aflat plăcerea copiilor de a juca rugby pe plajă, iar rezultatele nu au contat prea mult, la final, toate echipele fiind premiate.
S-au acordat premii speciale pentru cei mai buni sportivi, cu perspective reale de a progresa în sportul cu balonul oval.
La festivitatea de premiere au participat: Şef serviciu sport-administrativ de la CS Năvodari – Cristian Husea, președintele Asociației Municipale de Rugby București - Ștefan Demici, campioana olimpică la canotaj - Ioana Giucăl, fostul internațional de rugby - Marcel Giucăl, reprezentantul echipei Grivița București - Alexandru Marin.
Toți invitații au remarcat organizarea ireproșabilă a competiției și au promis că vor reveni la Năvodari, în edițiile viitoare.
Hai CS Năvodari!