13/03/2020
APEL AL PELUZEI CĂTĂLIN HÎLDAN
În momentul ăsta mai avem ceva de făcut!
Câinilor, țara noastră și lumea întreagă se confruntă cu o situație de criză fără precedent, din cauza răspândirii virusului Covid-19, din cauza panicii și din cauza încetinirii unor activități economice.
Autoritățile și cadrele medicale fac față cu greu acestei stări de lucruri cu care nu s-au mai confruntat niciodată.
ESTE NEVOIE DE FIECARE DINTRE NOI!
APEL CĂTRE SUPORTERI:
1. VĂ RUGĂM SĂ VĂ OFERIȚI VOLUNTARI, fiecare în localitatea în care se află!
Acest lucru trebuie făcut în colaborare cu autoritățile, acolo unde va fi solicitat ajutorul.
Orice acțiune de voluntariat trebuie făcută respectând toate normele de igienă și de prevenție.
Trebuie oferit ajutorul celor care au nevoie, dar în același timp trebuie să vă protejați pe voi și familiile voastre.
(luați legătura cu Crucea Roșie din localitatea în care vă aflați)
2. În unele țări lovite de pandemia Coronavirus a fost nevoie de donatori de sânge. Să fim primii care să ne oferim, dacă vor fi cerințe în acest sens.
3. Vă rugăm să respectați regulile și recomandările autorităților, inclusiv cele prin care vi se cere să rămâneți la domiciliu.
4. Panica poate face mai mult rău decât un virus. Să fim primii care să-i îndemne pe cei din jur la calm și la spirit civic.
5. Programul DDB continuă în ritmul său normal pe platforma www.programddb.ro, dar poate apărea o încetinire în livrarea cardurilor. Vă rugăm să aveți răbdare.
APEL CĂTRE CLUBUL SPORTIV DINAMO:
Ținând cont de poziția bazei noastre sportive, în apropiere de Spitalul de Urgență Floreasca,
VĂ RUGĂM SĂ PUNEȚI LA DISPOZIȚIA AUTORITĂȚILOR toate spațiile din Parcul Sportiv Dinamo, unde pot fi montate corturi și unde pot fi amenajate spații de triaj.
În Italia, țara europeană cea mai afectată de coronavirus, spitalele nu fac față numărului mare de pacienți. S-au montat corturi în curțile și în parcările spitalelor (așa cm apare în imaginile care însoțesc postarea)
Spitalul Floreasca nu dispune de astfel de spații. Credem că Stadionul Dinamo, Sala Polivalentă și alte zone ale Parcului Sportiv pot fi folosite pentru acest scop.
Suporterii din București și membrii Peluzei Cătălin Hîldan vor fi gata să ajute ca voluntari pentru amenajările necesare și pentru alte acțiuni care vor urma.
APEL CĂTRE SUPORTERII CELORLALTE ECHIPE:
Trăim un moment în care competițiile sportive s-au oprit. În multe ocazii am dat dovadă că în fața necazurilor care se abat peste țară, rivalitățile dintre noi sunt lăsate deoparte pentru a face loc SOLIDARITĂȚII.
Poate ajutăm și partidele să înțeleagă că în momente ca acesta orgoliile și culoarea politică trebuie să treacă în plan secundar.
Haideți să arătăm cu toții că în situații grave de criză, în caz de calamitate, de război sau de epidemie, ROMÂNIA SE POATE BAZA PE NOI și că oamenii din peluze pot fi cei din linia întâi!