02/06/2026
🚨❤️💙 „Mai este mult până departe?” — o vorbă românească veche, dar care pare să descrie perfect situația actuală din politica românească și, implicit, incertitudinea care planează asupra asocierii echipei Steaua București.
Românii folosesc această expresie atunci când lucrurile par blocate, când se vorbește mult, dar se face puțin, iar finalul pare tot mai îndepărtat. Exact aceasta este senzația în aceste zile, în care negocierile pentru formarea noului Guvern par să se prelungească la nesfârșit, iar numele viitorului premier și ale viitorilor miniștri sunt încă vehiculate doar „pe surse”.
În ceea ce privește Ministerul Apărării Naționale, unul dintre numele discutate intens în spațiul public este cel al lui Mihnea Motoc, fost ministru al Apărării în perioada noiembrie 2015 – ianuarie 2017.
Potrivit informațiilor apărute în ultimele zile, Mihnea Motoc s-ar afla printre variantele analizate pentru preluarea, din nou, a portofoliului Apărării, într-un viitor executiv.
Pentru suporterii Stelei, numele lui Mihnea Motoc este legat direct de unul dintre cele mai importante momente juridice din conflictul dintre Steaua București și clubul controlat de Gigi Becali.
În mandatul său de ministru, Motoc a avut un rol esențial în declanșarea și avizarea procedurilor privind evaluarea oficială a mărcii „Steaua București” și stabilirea prejudiciului generat prin utilizarea neautorizată a brandului, în perioada 2004–2014, de către SC FC FCSB SA.
La acel moment, Mihnea Motoc sublinia clar necesitatea respectării cadrului legal și a tuturor procedurilor instituționale:
„Trebuie urmați toți pașii procedurali. A fost transmisă o notificare clubului de fotbal FCSB, cu privire la valoarea prejudiciului generat de folosirea mărcii «Steaua București» în perioada 2004–2014, fără acordul deținătorului de drept, și se va acționa mai departe, exact așa cm impune procedura, în instanță. Trebuie să privim acest proces nu ca pe un conflict, ci ca pe un litigiu care trebuie rezolvat în mod transparent și legal.”
În aceeași perioadă, Ministerul Apărării Naționale și Clubul Sportiv al Armatei Steaua București au notificat oficial SC FCSB SA, Federația Română de Fotbal și Liga Profesionistă de Fotbal, cu privire la obligația legală de a nu utiliza numele „Steaua București” fără acordul titularului de drept.
Tot Mihnea Motoc explica atunci că Ministerul și CSA Steaua aveau obligația legală de a proteja și valorifica marca aflată în patrimoniul public:
„Clubul Sportiv al Armatei Steaua București este obligat de lege, ca titular al mărcii – bun aflat în patrimoniul public –, să facă toate demersurile de punere în valoare a acesteia, inclusiv prin evaluarea brandului.”
În urma expertizei realizate de evaluatorul independent, selectat competitiv, au fost stabilite următoarele valori:
➡️ Brandul „Steaua București”: 57.306.150 euro
➡️ Taxa anuală de licență pentru fotbal: 3.694.220 euro/an, fără TVA
➡️ Prejudiciul pentru folosirea neautorizată a mărcii, în perioada 2004–2014: 36.826.310 euro
Dosarul privind plata despăgubirilor pentru utilizarea neautorizată a numelui și mărcii „Steaua” rămâne unul dintre cele mai importante litigii juridice din fotbalul românesc și reprezintă o cauză-cheie în conflictul dintre Steaua București și clubul înființat în 2003, la Mogoșoaia.
Mai mult, procesul a reintrat oficial în procedură activă.
În data de 25 noiembrie, Tribunalul București a dispus, prin încheiere, repunerea pe rol a dosarului nr. 34655/3/2016, cauză suspendată anterior până la soluționarea definitivă a proceselor privind mărcile și palmaresul.
Cum Steaua București a obținut, între timp, hotărâri definitive în aceste litigii fundamentale, instanța a constatat încetarea motivelor de suspendare și a dispus reluarea judecății.
Practic, unul dintre cele mai importante procese financiare și juridice din fotbalul românesc revine în actualitate exact într-o perioadă în care, la conducerea Ministerului Apărării, ar putea reveni unul dintre oamenii care au susținut public, încă din 2015–2016, respectarea strictă a cadrului legal privind marca Steaua București.
Iar acum vine și partea „tristă” pentru cei cărora deja le este „dor” de Bachide. 😄
Din toate informațiile existente în acest moment, dacă viitorul Guvern va fi votat și se va merge pe o nouă formulă ministerială, Bachide nu ar mai urma să ocupe nicio funcție în viitorul executiv.
Cu alte cuvinte, pentru următoarele două-cinci săptămâni, șansele să avem rapid un nou Guvern par destul de mici. Și, din nou, apare inevitabil întrebarea:
„Mai este mult până departe?” 🤷♂️