17/06/2026
17 iunie 2026
În această seară, Saloanele noastre au găzduit evenimentul de lansare a volumului „Un copac în exil. Liliana Corobca în dialog cu Radu Negrescu-Suțu”, publicat de Editura Vreme
Seara a fost deschisă de domnul Răsvan CERNAT, vicepreședinte al Jockey Club Român, care a adresat un cuvânt de bun venit autorilor, invitaților și publicului prezent.
La întâlnire au luat cuvântul:
🎤 Doamna Silvia Colfescu, directoarea Editurii Vremea,
🎤 Doamna Flori Bălănescu, istoric
🎤 Lect. univ. dr. Frăguța Zaharia și
🎤 autorul Radu Negrescu-Suțu
„Este o carte scrisă la patru mâini, o călătorie prin timp și spațiu, abordând subiecte istorice, politice, literare, filosofice, teologice și multe amintiri dragi din anii trăiți în țară, urmați de anii de exil și apoi de perioada de după 1989”, a spus domhul Radu Negrescu-Suțu.
Volumul reunește două perspective legate de experiența exilului și a întoarcerii acasă, într-un dialog despre istorie, memorie, literatură și identitate. Liliana Corobca și Radu Negrescu-Suțu, „moldoveni de-a dreapta și de-a stânga Prutului”, se provoacă și se completează, lăsându-se purtați de amintiri și reflecții asupra traumelor comunismului, dezrădăcinării, adaptării și regăsirii.
După cm a remarcat istoricul Flori Bălănescu, „cei doi se oglindesc în aceeași apă, amândoi au trecut malurile înspre și dinspre acasă. Exilul, trăit sau studiat, i-a adunat în aceeași pagină”.
„Titlul cărții vine de la o cugetare, o reflecție avută în anii exilului, pe care cu siguranță că și alți exilați au avut-o, unii chiar prezenți în această seară în sală, prin care comparam tragedia și dilema exilatului, care trăiește într-o țară prosperă, democratică, dar care nu este a lui, întrucât el nu mai are țară.
Gonit de forțele demoniace ale răului reprezentat de comunismul cel criminal și distrugător, exilatul a plecat în lumea largă, acolo unde a văzut cu ochii, printre altfel de oameni, care nu erau semenii săi, cu care nu avea multe în comun și alături de care trebuia acum să trăiască până la sfârșitul vieții, credea el.
Cred că dacă mă aflu în seara aceasta printre Domniile voastre, înseamnă că nu m-am dezrădăcinat și că am rămas același fiu al patriei tatălui meu, la terra dei padri, din care îmi trag seva și forța vitală necesare existenței, nedevenind nicidecum un cobai al regnului vegetal.” a mai spun dl Negrescu Suțu..
Seara s-a încheiat cu un vin d’honneur, într-o atmosferă caldă, în care invitații au continuat conversațiile începute în jurul cărții.
Volumul „Un copac în exil” poate fi comandat de la Editura Vremea:
https://edituravremea.ro/colectii/autori-romani/un-copac-in-exil