30/03/2026
Am lasat unele lucruri cam tarziu in viata, anii zboara pe langa tine si, dintr-o data realizezi - hopa ! ce am facut eu pentru mine ? Cred ca asa sunteti si voi, cei care cititi, insa nu va dati inca seama !
D**a 5 ani de antrenamente la Scoala de Krav Maga Brasov intr-un colectiv in care varsta cea mai apropiata de a mea este cu 11/12 ani mai putin decat mine, am sustinut duminica 29 martie a sasea centura - cea maro.
Pentru mine, cu articulatiile distruse, nu a fost simplu - m-am straduit insa m-am chinuit, unele tehnici nu-mi sunt la indemana, le-am executat cm am putut mai bine, insa cu dureri permanente.
Pentru sparring au venit doua centuri Maro care sunt catre finalul pregatirii pentru centura neagra - baieti tineri de 21-22 ani , cu care fiecare dintre noi cei 15 cu centuri albastre a trebuit sa iesim pe rand la bataie.
La examen au fost trei module :
Lupta directa cu adversar si executarea apararilor la lovituri de brate si picioare.
Lupta directa cu adversar si executarea apararilor la baston scurt - lovituri la cap, picioare , corp si impungeri.
Lupta directa cu adversar si executarea apararilor la cutit - atac de sus, de jos, impungeri si taiere tip susuf ( brici )
In mod normal ne antrenam cu casti si manusi, insa, din respect pentru centura Maro pe care o sustineam, am ales sa nu folosesc casca, ci doar o protectie la dinti - rezultatul a fost o buza sparta si un picior in ceafa.
Nu prea am fost in forma, nu mi-a iesit asa cm am vrut, naiba stie de ce - poate pentru ca in ipostaza in care eram nu esti cel care declanseaza atacul si nu puteam riposta cu ceva la care sunt mai bun - viteza de reactie .
Fiecare din cele trei probe de lupta directa si aparari au fost cronometrate cu 2 minute, la urma se notau fiecare lovitura a adversarului care si-a atins tinta si se adunau catre un barem pe care nu am reusit sa-l am bun.
De aceea, a trebuit sa reiau si sa mai sustin doua reprize de cate un minut cu colegi, unde mi-a iesit mai bine.
In continuare s-au tras bilete cu tehnici de aparare specifice pentru centura maro, fiecare candidat a sustinut prin rotatie, 3 tehnici, d**a care am exersat- fiecare cu partener - toate tehnicile.
7 ore de examen, cu oarecare ingaduinta, am reusit si eu.
Inca am o stare de oboseala, deh - vedeti voi - faceti in tinerete ce visati sa faceti pentru voi, ca altfel , mai tarziu o sa va fie greu sau imposibil.
Pentru urmatoarea si ultima centura - cea neagra, participarea la examen se va face doar pe baza de invitatie.