01/06/2026
Zapraszamy do zapoznania się z krótką notatką prasową podsumowującą wizytę HSG Osterburg e.V. w Wieluniu👇
W od 13 do 17 maja 2026 r. miało miejsce kolejne spotkanie w ramach wymiany sportowej stowarzyszeń piłkarzy ręcznych z Wielunia i niemieckiego Osterburga. Dziś wracamy do tych dni, pragnąc przybliżyć historię tego przedsięwzięcia i szczegółowy program tegorocznej wizyty. Warto podkreślić, że wymiana została zapoczątkowana w 1972 roku na turnieju w Milititz koło Essen, a największy udział mieli w tym: Henryk Strózik -ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Wieluniu, Henryk Bogus - nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole, Willi Lange i Jorg Reitzig - trenerzy z Osterburga i Michael Sende - działacz sportowy Eintrachtu Osterburg. Choć kluby MKS Wieluń i HSG Osterburg trzy lata temu świętowały jubileusz 50 lat współpracy, z wymienionych osób nie żyją tylko W. Lange i M. Sende. Pozostali, mimo upływu lat, cieszą się dobrą kondycją a Pan Strózik, choć w kwietniu br. skończył 101 lat, był obecny na tegorocznym turnieju w Wieluniu i żegnał Jorga Reitziga, który właśnie w Wieluniu 16 maja br. ostatni raz zasiadł na ławce trenerskiej, prowadząc swoich podopiecznych w oficjalnym meczu.
Zanim jednak do tego doszło, część sportową tradycyjnie poprzedziły inne wydarzenia pogłębiające integrację delegacji obu zaprzyjaźnionych klubów. W dniu przyjazdu - środę 13 maja br - dla obu grup zorganizowano wycieczkę na Basztę Męczarnia, z której wszyscy podziwiali przepiękną panoramę miasta Wielunia. Wieczorem natomiast w Ośrodku Harcerskim Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim dokonał się pierwszy etap integracji.
Czwartek 14 maja, to przede wszystkim spotkanie z historią Wielunia. Goście zapoznali się z historią naszego miasta goszcząc, a wiedzę pogłębili oglądając z bliska miejsca, na które spadły w centrum Wielunia pierwsze bomby II wojny światowej, co miało miejsce 1 września 1939 r. Popołudnie wypełniła rywalizacja sportowa na obiektach Nadwarciańskiego Grodu, gdzie w mieszanych polsko-niemieckich składach rywalizowano w piłkę nożną, plażową piłkę ręczną, siatkówkę plażowa i tenisie stołowym. Dzień zakończył wieczór wspomnień, poświęcony pamięci zmarłych przedwcześnie: Sylwestra Perliceusza - przezesa MKS w latach 2010 - 2017, Dariusza Torchały - trenera MKS w latach 1989 - 2015 i Tomasza Łuczaka - zawodnika MKS w latach 2006 - 2014.
W piątek 15 maja br., ze względu na pogodę trzeba było zmienić plany pobytu. W efekcie, zamiast wycieczki rowerowej i spływu kajakowego, zorganizowano wyjazd do Parku Wodnego Częstochowa, a po południu wizytę w kręgielni Black. Wspólnie spędzony dzień zakończył tradycyjny mecz przyjaźni, który w młodszej kategorii wygrali Wielunianie, a w starszej zawodnicy HSG Osterburg. Rywalizację poprzedziła wymiana okolicznościowych prezentów. Niecodzienny, bo bardzo podniosły miała tego dnia kolacja z udziałem obu kadr i gości specjalnych, którzy zostawili największy ślad w kontaktach piłkarzy ręcznych obu miast. Była to jednocześnie forma podziękowania dla Jorga Reitziga, który już wcześniej postanowił, że właśnie w Wieluniu - w wieku 81 lat - pożegna się z pracą szkoleniowca i honorowego prezesa HSG Osterburg.
Sobotę 16 maja br. zdominował turniej międzynarodowy w piłce ręcznej, w którym kolejność była następująca:
kategoria roczników 2009-2010: 1. Ostrovia Ostrów Wielkopolski, 2. HSG Osterburg, 3. MKS Wieluń.
kategoria roczników 2011-2012; 1. MKS Wieluń, 2. Ostrovia, 3. HSG.
Wzruszającymi punktami rywalizacji był fakt, że zawody oficjalnie otworzył 101-letni Henryk Strózik, a po ostatnim meczu młodszej drużyny HSG wszyscy zawodnicy zgotowali godne pożegnanie Jorgowi Reitzigowi. Ten ostatni znalazł też czas, by odwiedzić w domu 91-letniego Henryka Bogusa, którego z powodu kłopotów ze zdrowiem zabrakło tego dnia w hali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Sportową część rywalizacji zakończył mecz przyjaźni kolegów Tomasza Łuczaka z wychowankami Dariusza Torchały. Bezpośrednio z hali obie ekipy udały się do centrum Wielunia, gdzie dwaj młodsi zawodnicy HSG wzięli udział w biegu ulicznym Wieluńska Pętla. Młodzi Niemcy zorganizowali niesamowity doping na trasie biegu, za co otrzymali osobiste podziękowania od wiceburmistrza Pawła Walczyboka i przewodniczącego Rady Powiatu Wieluńskiego - Andrzeja Stępnia.
Dzięki temu, że w sobotę pogoda znacznie się poprawiła, niezwykle udanym punktem programu był sobotni grill, który niemal w całości zorganizowali rodzice zawodników MKS. Ponieważ ich tak liczny i intensywny udział w wymianie miał miejsce po raz pierwszy, dla działaczy klubu z Wielunia była to miła niespodzianka i niezwykle budujące na przyszłość.
W niedzielę po śniadaniu ustalono termin przyszłorocznego spotkania w Osterburgu na 16-20 czerwca 2027. Uzgodniono również wstępny program, a po południu, delegacje obu klubów złożyły kwiaty na grobach osób, za których pamięć rozgrywany był sobotni turniej.
Warto dodać, że - tak jak w poprzednich latach - spotkanie młodych szczypiornistów MKSu Wieluń i HSG Osteburg nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, w którym od lat największy udział ma Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
⚫️🔴⚪️
MKS! MKS! MKS!
Część zdjęć możemy oglądać dzięki Radio ZW🤝