15/04/2020
Drodzy przedstawiciele branży fitness ! Nasz rząd rozpoczął przygotowania do procesu "odmrażania" Naszej gospodarki. Poniżej przedstawiamy treść pisma, które przesłaliśmy oficjalnie do Ministerstwo Sportu Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Rozwoju oraz do Pani wicepremier Jadwiga Emilewiczw dniu 12.04.2020. Nieważne, czy jesteś właścicielem klubu fitness czy innego obiektu sportowego. Możesz być managerem, pracownikiem recepcji, trenerem fitness lub pełnić jakąkolwiek inną funkcję w w/w placówkach - ten przekaz dotyczy również Ciebie. Pomóżcie Nam udostępnić ten apel najszerzej, jak tylko się da. I pamiętajcie, że . Z góry dziękujemy wszystkim za zaangażowanie !
APEL DO RZĄDU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
“BRANŻA FITNESS CHCE WRÓCIĆ DO PRACY”
"Szanowni Państwo,
W imieniu ponad 500 zrzeszonych z Nami klubów fitness oraz innych obiektów sportowych w Polsce, których liczba sięga prawie 3000, Polska Federacja Fitness, jako związek pracodawców i przedsiębiorców,,w związku z planami stopniowego "odmrażania" Polskiej gospodarki chcielibyśmy ponownie zwrócić uwagę na naszą branżę Fitness, która od 13.03 pozostaje zamknięta. Z każdym dniem, z powodu wydłużającej się przerwy w pracy, kolejne kluby dołączają do listy placówek ogłaszających upadłość i już niestety nigdy więcej nie wznowią swojej działalności. Niektóre z tych placówek radziły sobie dobrze na Polskim rynku fitness kilkanaście lat.
W następstwie tego tysiące pracowników recepcji, trenerów i instruktorów nawet po przywróceniu naszej branży do funkcjonowania nie będzie miało do czego wracać. Pragniemy nadmienić, że jest to niemal 100 tys. miejsc pracy.
Wydłużająca się przerwa powoduje również, że po ewentualnym ponownym otwarciu, poziom obrotu generowanego przez kluby będzie o kilkadziesiąt procent niższy od tego z przed zamknięcia. Będzie to miało ogromny wpływ na możliwość utrzymania płynności finansowej przez kluby. Możemy się wtedy spodziewać kolejnej fali upadłości... Im ta przerwa będzie krótsza, tym mniej tego typu zjawisk wystąpi.
Zachodzą też poważne zmiany społeczne, polegające na utracie wypracowanych przez miesiące, czasem nawet lata nawyków zdrowej aktywności, co będzie miało bezpośredni wpływ na odporność i zdrowie naszego społeczeństwa jeszcze na długo po ustąpieniu obecnej epidemii.
Wzorując się tu m.in na rynku Chińskim, który przywrócił już swoją branżę fitness do funkcjonowania chcielibyśmy zapewnić, że również jesteśmy gotowi do wznowienia bezpiecznej działalności oczywiście zgodnie z odpowiednimi obostrzeniami sanitarnymi:
✅Personel recepcyjny, instruktorzy i trenerzy są w stanie zachować 2m odstęp zarówno od siebie jak i od klientów klubu.
✅Kluby (pracodawcy) zapewnią pracownikom zapas maseczek i rękawiczek ochronnych do codziennej pracy
serwisy sprzątające kluby oraz personel trenerów i instruktorów może w pełni zaangażować się w działania związane z zachowaniem czystości oraz dezynfekcję sprzętu i urządzeń, na którym ćwiczą klienci
✅Kluby są w stanie bardzo precyzyjnie kontrolować ilość osób przebywających na terenie obiektu. Po określeniu bezpiecznego przelicznika klientów na metr kwadratowy obiektu ( w Chinach były to przeliczniki od 10m do 20m kwadratowych na jednego klienta) kluby mogą limitować odpowiednie dla siebie ilości poprzez wydawanie określonej ilości kluczyków do szafek w szatni
w szatniach, kluby mogą wyłączyć z użytkowania określoną ilość szafek tak aby przebierający się klienci mieli od siebie co najmniej 2m odstępu
✅Kluby są w stanie wyłączyć określoną ilość maszyn i urządzeń na salach (np. co drugą bieżnię lub rower) tak aby ćwiczący ludzie mieli od siebie odstęp
✅Kluby są w stanie zapewnić każdemu przebywającemu dostęp do płynów dezynfekujących aby każdy mógł przygotować sobie bezpieczne stanowisko do ćwiczeń
na zajęciach grupowych kluby są w stanie limitować bezpieczną ilość osób w zależności od pojemności sali na której się one odbywają
✅Kluby są w stanie wprowadzić aktywne zarządzanie swoimi strefami oraz wprowadzić rezerwacje klientów na poszczególne godziny aby nie przekraczać określonych limitów
Uruchomienie branży nawet w bardzo ograniczonym zakresie pozwoli wielu osobom na wznowienie swoich działalności gospodarczych i przywrócenie płynności budżetów domowych, przywróci łańcuchy dostaw firmom współpracującym z klubami (jak dostawcy wody, suplementów) a fitness klubom da perspektywę stanięcia na nogi po bardzo długim czasie zamrożenia. Oczywiście będzie to również miało wpływ na PKB i wpływy z podatków do budżetu Państwa. Chcemy ruszyć do pracy razem z zakładami fryzjerskimi, kosmetycznymi i wieloma innymi, które od długich tygodni nie mogą pracować."