05/04/2026
Wspieramy Team RH+ . Udostępniajcie!
Ten wpis będzie inny niż wcześniejsze. Będzie bardziej osobisty i nieco dłuższy niż zwykle. Z góry dziękuję za cierpliwość i przeczytanie całego tekstu do końca.
Z przykrością informuję, że w związku z brakiem bazy treningowej na zimę klub Team RH+ Szczecin prawdopodobnie będzie musiał zakończyć swoją działalność wraz z końcem 2026 roku. Od początku ubiegłego roku, gdy nasz klub po raz pierwszy otrzymał licencję Polski Związek Tenisowy udało się osiągnąć rzeczy niezwykłe. Nasi podopieczni wygrywali turnieje ogólnopolskie oraz Tennis Europe , mieliśmy bardzo dobre występy w turniejach International Tennis Federation Junior's oraz Women's. Zawodnicy Team RH+ wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Województwa, a prawdziwą wisienką na torcie były trzy medale Mistrzostw Polski. Rok 2025 zakończyliśmy jako drugi najlepszy klub województwa zachodniopomorskiego w rankingu PZT. Sześcioro tenisistów Team RH+ zostało powołanych do Kadry Narodowej Polskiego Związku Tenisowego na 2026 rok.
Niestety wszystkie te osiągnięcia okazały się niewystarczającym argumentem w naszych staraniach o zapewnienie naszym zawodnikom dostępu do kortów, na których moglibyśmy prowadzić szkolenie w sezonie zimowym. Rozmów i spotkań było wiele jednak na końcu niemal zawsze słyszeliśmy "nie da rady" lub "nic się nie da zrobić".
Jak na ironię Miasto Szczecin ma ogromny potencjał i piękne tenisowe tradycje. Tutaj od lat odbywa się największy tenisowy turniej w Polsce. Tutaj jest jeden z najpiękniejszych obiektów w całym kraju. Jeszcze kilka lat temu dwa kluby ze Szczecina były w top 10 najlepszych klubów w rankingu PZT. Dzisiaj nie ma ani jednego... Jeszcze kilka lat temu województwo zachodniopomorskie było czwartym najlepszym w całym kraju. Dzisiaj czołowi zawodnicy w województwie być może będą musieli ograniczyć liczbę treningów lub przenieść się do innych ośrodków.
Dla mnie osobiście największą bolączką jest jednak obojętność całej grupy ludzi z naszego środowiska. "To nie moja sprawa", "nie chcę się do tego mieszać", "ja chcę mieć święty spokój, nie będę się wtrącał"... Naprawdę tak łatwo jest odwracać głowę w drugą stronę i udawać, że nie dostrzega się problemu? Naprawdę? Zapewne wszyscy chcemy by sport wychowywał i przygotowywał młodych ludzi do dorosłego życia. Dlatego bardzo proszę - zastanówmy się jakie życiowe lekcje na temat fair play, na temat równych szans odbierają teraz młodzi tenisiści?
Dla mnie ta sytuacja to osobista porażka. Chciałbym by młodzi ludzie, których codziennie widzę na korcie mogli rozwinąć skrzydła i spełniać swoje tenisowe marzenia. Niestety bez odpowiedniej bazy treningowej nie będzie to możliwe.
"Stawiaj sobie cele ambitne, a potem oddaj wszystko co masz aby te cele osiągnąć. Walcz o swoje marzenia, walcz do samego końca nawet gdy wszystko wydaje się już stracone". To fragment credo Team RH+ i ono będzie nam przyświecać teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. I dlatego mam prośbę... Internet ma wielką siłę. Być może jeśli informacja o naszej sytuacji dotrze do dużego grona osób to uda nam się uzyskać niezbędne wsparcie i zapewnić warunki do treningu dla młodych, zdolnych tenisistów.
A zatem bardzo proszę - lajkujcie, komentujcie, udostępniajcie. Niech ta wiadomość dotrze do wielu osób. Żaden post Team RH+ do tej pory nie miał więcej niż 50 polubień. Może tym razem się uda? Może to będzie ten mały kamyczek, który wywoła lawinę?
W imieniu Fundacji Team RH+,
Rafał Chrzanowski
Szczecin Floating Garden
Związek Tenisowy dla Pomorza Zachodniego