Wędkarstwo zorganizowanej formie na terenie naszego powiatu strzeleckiego datuje się od roku 1947 kiedy to powołane zostało do życia Towarzystwo Miłośników Sportu Wędkarskiego. Celem zasadniczym działalności towarzystwa było zapewnienie godziwego wypoczynku po pracy i nauce poprzez rekreację, sport oraz kontakt z przyrodą. Początkowo do towarzystwa należało około 30 członków, a teren ich działania
to ówczesny powiat strzelecki. Warto tutaj wspomnieć pierwszy zarząd w osobach :
Aleksander Radomski – prezes
Jan Olesiński - wiceprezes
Zygfryd Pająk - sekretarz
Mieczysław Chuchla - gospodarz
Poza działalnością wędkarską koło prowadziło działalność integracyjną skupiając w swoich szeregach ludzi przybyłych z różnych stron Polski i stale mieszkających na terenie powiatu. Działalność ta była niezbędna dla prawidłowego rozwoju społecznego i gospodarczego Ziemi Strzeleckiej. W roku 1948 Koło wykonało pierwszy duży czyn na rzecz swojego środowiska polegający na czyszczeniu stawów w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Z tegoż okresu posiadamy najstarszą legitymację wędkarską. Szczególnie ważną datą w działalności naszego koła jest 10 marca 1950 r. kiedy to Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich na nadzwyczajnym Walnym Zjeździe przekształcono w Polski Związek Wędkarski. Od tego też dnia datuje się nasze uczestnictwo w Polskim Związku Wędkarskim. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że „siłą napędową” działalności tego koła są czyny społeczne realizowane przez jego członków. Również obiekt obecnego ośrodka sportowo, rekreacyjno – wypoczynkowego obejmujący obszar 14 ha, w skład którego wchodzi obiekt „Rybaczówki”, staw „Spałek”, staw „Dewizowiec”, korty tenisowe. Wybudowane to zostało na podstawie dokumentacji opracowanej przez nieżyjącego już członka Koła kol. Bernarda Skoczykłodę w ramach czynu społecznego, a pracami kierował społeczny komitet pod przewodnictwem prezesa koła kol. Nie możemy też zapominać, że obiekty kubaturowe „Rybaczówki” zostały wybudowane przy współudziale członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Obiekt ten służy naszej społeczności do dna dzisiejszego. Przez wiele lat koło nasze prowadziło hodowlę ryb w ośrodku hodowlanym w Kadłubie – Barwinku, znacząco dorybiając zbiorniki wodne na terenie naszego powiatu i nie tylko. W latach 2003 – 2004 gruntownej renowacji poddany został akwen „ Spałek” przy wielkjim wsparciu władz samorządowych gminy Strzelce Opolskie i Zarządu Cementowni, który nieodpłatnie udostępnił sprzęt ciężki i materiały potrzebne do realizacji tego przedsięwzięcia . Strzeleckie koło było w swojej historii zaczątkiem powstania kól PZW w Zawadzkim, Kolonowskim i koła PZW Cementownia. Prezesami Zarządu koła kolejno byli kol. :
Aleksander Radomski, Jan Olesiński, Antoni Janic, Jan Rychlik, Marian Karch, Józef Kejza,
Wacław Parol, Józef Łęcki, Leon Oliński, Józef Izydorczyk, Tadeusz Burek, Jacek Ożarowski, Tadeusz Kwiatkowski, Zdzisław Ćwieląg. Do naszego koła PZW Strzelce Op. – Miasto należały także Zawadzkie, Kolonowskie i koło Cementownia Strzelce Op. . Koła te wzraz wzrastającą liczbą członków ze swoich terenów założyli koła swoich miejscowościach. To tylko telegraficzny skrót naszej historii, lecz ona trwa dalej i następne pokolenia uzupełnią ten wpis .