Historia:
Klub Sportowy "Surma" powstal juz w 1929r jednak najmlodsza z jej sekcji - lucznicza powstala 1 kwietnia 1957r dzieki staraniom Zygmunta Kosmowskiego, którego zainteresowali lucznictwem Czeslaw Ochocki, Józef Swiatek i Witold Maciejewski. Poczatkowy trudny okres powodowany byl brakiem sprzetu sportowego, wiele klopotu sprawial brak torów luczniczych. Szkolenie odbywalo sie na terenie po
rozebranej trubunie na boisku "Sokola". Kazdorazowo przed i po treningu trzeba bylo ustawiaæ i likwidowac stanowiska lucznicze, sprzet zas osobisty zawodnicy zabierali do domów. kierownictwo sekcji przejal Czeslaw Ochocki, bedac jednoczesnie trenerem i konserwatorem sprzetu. Widzac dobre postepy sekcji Zarzad Klubu na wniosek v-ce prezesa Z. Kosmowskiego postanowil wybudowac tory lucznicze wraz z zapleczem (projektantem byl inz. Problem pracy treningowej zostal rozwiazany, powstaja pierwsze wielostanowiskowe tory lucznicze w Polsce. Rozpoczyna sie pasmo sukcesów sportowych, najlepszymi zawodnikami tego okresu sa: F. Swiatek, C. Ploszajczak, Z. Flaum, Z. Szypura. Wkrótce wzrasta liczebnosc czlonków sekcji i wyraza sie liczba 34 czlonkow w roznych kategoriach wiekowych. Przybyl drugi instruktor C. Ploszajczak dla grupy dzieci i mlodziezy, po nim grupe te przejal Witold Maciejewski. Czeslaw Ochocki oddal sie pracy w sekcji bez reszty, przekazujac swe umiejetnosci podopiecznym. Sekcja rozwijala sie doskonale, podnoszac z roku na rok swój poziom sportowy. Rok 1962 konczy sie III miejscem w Druzynowych Mistrzostwach Polski II ligi, podobnie jak w 1963r. Rok 1964 przynosi tytul Druzynowego Mistrza Polski II ligi. Najlepszymi okazali sie: Z. Garncarczyk i T. Malicki, dobrze spisala sie K. Wojciechowska, wybila sie utalentowana juniorka G. Kotlarz. Jako beniaminek I ligi, w 1965r. "Surma" plasuje siê na 6 pozycji i zaczyna piac sie w gore. Pod koniec sezonu szeregi sekcji zasilil wychowanek KS "Start" Wojciech Szymanczyk. Rok 1966 byl bardzo pomyslny dla sekcji, bowiem zostaly polozone podwaliny wlasciwego rozwoju lucznictwa w KS "Surma". Zostala utworzona mlodziezowa szkólka lucznicza, miala byc ona kuznia przyszlych talentów. Naplyw mlodziezy do niej przerastal mozliwosci jednego instruktora, totez dokonano po raz pierwsz w lucznictwie selekcji w czasie naboru. W Druzynowych mistrzostwach Polski I ligi zawodnicy "Surmy" zajeli 2 miejsce przed "Warta" Poznan. Rok pózniej sytuacja koncowa w I lidze wyglada nastepujaco:
Surma - Warta - L**h. W marcu 1970r w 56 roku zycia nagla smierc wyrywa z szeregu czlonków klubu Czeslawa Ochockiego, trenera koordynatora sekcji luczniczej. Od tego roku rozgrywane sa w Surmie zawody o Memorial Czeslawa Ochockiego. Funkcje trenera koordynatora przejmuje po nim pelen ambicji w osiaganiu jak najlepszych wyników sportowych przez swoich podopiecznych - Ryszard Stachowski (zwiazany z praca szkoleniowa w sekcji od 1963r), który funkcje te mimo sedziwego wieku utrzymuje az do dzis. Przez wiele nastepnych lat "Surma" byla jednym z czolowych klubów luczniczych w Polsce. Dzieki takim zawodnikom jak: T. Malicki, W. Szymanczyk, M. Popielewski, B. Jurczenia, A. Gacek, G. Kotlarz, K. Gucia i wielu innym sekcja triumfowala na I miejscu I ligi jeszcze 5 razy i godnie reprezentowala barwy kraju na arenie miedzynarodowej. Po wielu latach egzystencji, wiekszych i mniejszych sukcesów w latach 1985-95 nastepuje kryzys, który o malo co nie doprowadza do rozpadu ostatniej sekcji "Surmy". Klub traci glównego sponsora jakim bylo MPK w Poznaniu i gdyby nie starania trenera Ryszarda Stachowskiego, kilku rodziców i resztki zawodników lucznictwo wielkopolskie przestalo by liczyc sie na arenie krajowej. Dzis klub znowu zaczyna zakwitac, powrócilismy do pierwszej dziesiatki najlepszych klubów w Polsce, a z roku na rok przybywa czlonków przez co pniemy sie coraz wyzej nie tylko w rywalizacji dzieci i mlodziezy.