Stąd też początki istnienia naszego klubu sportowego odnotowane są w ich kronice. Otóż dowiadujemy się z niej, że bliżej nieokreślone organizacje społeczne, kulturalne, a i sportowe działały w Pietraszynie pod patronatem utworzonego w 1910 roku "Okresniho Opatrovnickeho Spolku Sudice" (co po przetłumaczeniu brzmi:
"Gminny Związek Opiekuńczy"). Jak wynika z opowiadań starszych mieszkańców, działaln
ość sportowa koncentrowała się na grze w "Schlag-ball" czyli palanta, a gry i zawody odbywały się na łąkach po sianokosach. Z posiadanych dokumentów, ściślej z protokołu zebrania, wynika iż 3 października 1926 roku w gospodzie pana Slaniny (do dziś istniejącej i funkcjonującej) zebrało się 18 mieszkańców i wybrano zarząd sportu w składzie:
przewodniczący - Rudolf Ludwig,
wiceprzewodniczący - Johan Pytlik,
sekretarz - Max Gotzmann,
skarbnik - Oskar Slanina,
trener - Kań Blokesch. Celem powołania powyższego zarządu było utworzenie klubu sportowego. Dokumentami Uwiarygodniają ten fakt dokumenty z pieczątką o treści
"Spiel und Eislauferein -Klein Peterwitz" i kolejne protokoły z późniejszych zebrań. Czytamy w nich m.in. o kierunkach i celach działania. Postanowiono organizować w każdą sobotę o godz. 19.00 wieczorów rozrywkowych, gier i zabaw. Rozważano nad wyborem, przygotowaniem i wystawieniem sztuk teatralnych (potwierdzeniem jest notatka prasowa z dnia 27 lutego 1927 roku). Ustalano wysokość składek członkowskich
wynoszących wówczas 20 Pfe dla niepełnoletnich i 40 Pfe dla dorosłych. Działalność klubu prowadzona była do roku 1935. Wydaje się jednak, że mimo braku pisemnego potwierdzenia działalność klubu do 1946 roku istniała. Grano w palanta i organizowano imprezy. Ponownie reaktywowanie działalności naszego klubu pod nazwą Ludowy Zespól Sportowy" miało miejsce w 1948 roku. Wówczas to dokonano wyboru zarządu w składzie:
Wiktor Kocjan, Franciszek Przywara i Jan Ottawa. Od tego też roku zaczęto grać w piłkę nożną. Pierwszy mecz rozegrano w Pietraszynie z Samborowicami w miejscu kiedyś dość znanym, a mianowicie w "Sandgrubie" (byłej piaskowni). Kolejne spotkanie rozegrano pod wtedy dość znanym hasłem "łączności miasta ze wsią". Gośćmi naszej drużyny był zespól kopalni "Rozbark". Mecz rozegrano na łąkach, w sprzęcie własnym "co kto miał". Zawodnikami tej pierwszej drużyny byli: Franciszek Stróż, Ewald Horak, Engelbert i Alfred Kurka, Franciszek Kreis, Gilbert Grela, Ginter Przywara, Zygfryd Stemisko, Paweł Krautwurst, Emil Blokesch, Józef Hanslik, Jerzy Ottawa, Eryk Restel. Regularny udział w rozgrywkach klasy C rozpoczęto w 1950 roku na polu ornym, gdzie dzisiaj
znajduje się boisko. Od tamtych lat drużyna, nieprzerwanie, ze zmiennym szczęściem, uczestniczy
w rozgrywkach. Na pewno wielkim osiągnięciem było w 1975 roku wejście do klasy B. Tak uczczono jubileusz 50-lecia istnienia klubu. Sukces ten osiągnęła drużyna w składzie:
Paweł Kubiniak, Bernard Strusch, Helmut Przywara, Józef Strachota, Józef Herber, Józef Kerlin, Manfred Ottawa, Ryszard Slawik, Franciszek Korkus, Alfred Kubiniak, Wilhelm Gotzmann, Jerzy Strusch, Alojzy Domasik. Prócz wypełniania statutowych obowiązków klubowych, jakim jest uczestnictwo w rozgrywkach, z wielkim zapałem, przez wiele pokoleń, poprawiano i ulepszano płytę boiska i rozbudowywano obiekty sportowe. W roku 1968 posadzono szpaler drzew topoli. W latach 1978 -1980 przystąpiono do niwelacji różnicy poziomów przekątnej boiska. W tych też latach rozpoczęto budowę szatni. W 1979 roku posadzono rząd lip od strony południowej, a roku następnym ufundowano sztandar LZS-u. W latach 1984 - 1985 dobudowano garaż na autobus. Ostatnią inwestycją na naszym obiekcie sportowym było powiększenie w 1994 roku budynku szatni o pomieszczenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania klubu. Z uwagi na uciążliwość dojazdów na mecze (zawodnicy przez długie lata dojeżdżali rowerami;
później w latach 70-tych organizowano wyjazdy ciągnikiem ustawiając ławki na przyczepie) klub postanowił zakupić w 1983 roku autobus marki "sań" za 100 000 złotych, który w 1987 roku został zastąpiony nowocześniejszym marki "autosan" za 964 000 złotych. W obu przypadkach przedsięwzięcia sfinansowane zostały przez mieszkańców miejscowości. Oprócz tych wszystkich prowadzonych na bieżąco inwestycji i prac w czynie społecznym klub spełnia rolę organizatora życia kulturalnego m.in. tradycyjne bale karnawałowe. W okresie letnim dla uzupełnienia ciągłości rozgrywek organizowane są festyny sportowe, na których od 1996 roku rozgrywane są turnieje oldbojów (najczęściej z udziałem drużyny z Sudic; kontynuując tym samym dobre tradycje naszych przodków). Okazje szczególne, jak kolejne jubileusze klubu (tak przed pięciu laty, jak i obecny) obchodzi się szczególnie świątecznie z zaangażowaniem i udziałem wszystkich mieszkańców Pietraszyna. Powyższy spis wydarzeń historycznych został spisany przez Józefa Strachotę na podstawie materiałów opracowanych przez Jerzego Sandera.