01/04/2019
Oprócz wysokiej jakości usług i chwil pełnych przyjemności, chcę aby działalność ZUZ MAM SPA zawierała w sobie element edukacyjny.
Wczoraj skończył się miesiąc WALKI Z ENDOMETRIOZĄ, to ważny temat trzeba o nim pisać i mówić nie tylko podczas miesiąca medialnego.
Endometrioza jest to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy poza jej jamą. Poza układem płciowym zmiany chorobowe najczęściej występują w układzie pokarmowym. Zdarza się, że atakuje otrzewną miednicy mniejszej, jajniki, czasami pojawia się w pęcherzu moczowym, bliźnie po cesarskim cięciu, czy w innych, odległych miejscach ciała. To powoduje szereg komplikacji i objawów. Podstawowym objawem jest ból w podbrzuszu w okolicach spojenia łonowego oraz w okolicy, miednicy mniejszej. Ból zmienia nasilenie w poszczególnych fazach cyklu, szczególnie silny jest podczas miesiączki.
Nasilenie bólu jednak nie odzwierciedla stopnia zaawansowania choroby.
Zdarzają się również takie objawy jak: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, parcie na odbyt, ból odbytu.
Innymi dolegliwościami spowodowanymi przez endometriozę są bolesne stosunki, bezpłodność lub ograniczenie płodności. Kobiety, które chorują na ENDO wiedzą jak wielkim darem jest poczęcie dziecka i jego narodziny.
Endometrioza dotyka 6-10% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Nie wiem czy to dużo czy mało. Moim zdaniem zdecydowanie za dużo kobiet cierpi z tego powodu, a za mało się o tym mówi. A przecież COŚ można z tym zrobić. Istnieje możliwość leczenia operacyjnego, farmakologicznego, jednak badania i doświadczenia pacjentek pokazują, że ogromny wpływ ma dieta.
Ze strony fizjoterapeutycznej można zrobić wiele by poprawić jakość życia kobiety cierpiącej na endometriozę. Poprzez długotrwały ból ciało przyjmuje odmienną pozycję neutralną (często będąca powodem kolejnych napięć i bólu). Potrzebne jest holistyczne spojrzenie na ciało i praca z obszarami bolesnymi, w celu przywrócenia im naturalnej elastyczności i poprawienia ukrwienia co spowoduje lepsze odżywienie a co za tym idzie mniejszy ból.
Mimo wielu badań, które mają odkryć jaka jest przyczyna endometriozy wciąż nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, dlatego choroba ta nazywana jest “chorobą tysiąca hipotez”- nie wiadomo, czy wywołuje ją czynniki środowiskowe, czy jest ona dziedziczna.
Czy to oznacza, że każda kobieta, która cierpi z powodu bolesnych miesiączek choruje na endometriozę? Zdecydowanie nie. W następnych postach opiszę inne powody bolesnych miesiączek- szczególnie chcę opisać te z którymi mam do czynienia w pracy terapeutycznej, a są one bardzo proste i powszechne.