28/09/2022
Czysto, co raz czyściej ale jeszcze wiele roboty przed nami.
Tak możemy podsumować 6. edycję Sprzątania Biskupiej Kopy :)
Już po raz kolejny aby zadbać o naszą "małą namiastkę wielkich gór" wyszliśmy na szlaki masywu Biskupiej Kopy.
W niedzielę 25 września o godzinie 10:00 już po raz 6. Wolontariusze spotkali się w siedzibie Park Krajobrazowy Góry Opawskie i po krótkiej odprawie wyposażeni w worki na śmieci oraz zabezpieczeni rękawicami roboczymi ruszyli na szlaki pozbierać śmieci pozostawione na szlakach przez turystów.
Najważniejszą częścią naszej akcji jest edukacja, dlatego wyjść na szlaki zdecydowały się w większości rodziny z dziećmi.
Dzięki naszej akcji edukujemy jak ważne jest dla przyrody zadbanie o jej czystość i podpowiadamy jak zmienić swoje nawyki, aby na co dzień dbać o czystość całego środowiska.
Niestety nasza akcja po raz kolejny udowodniła, że na szlakach tak małego masywu, jakim jest Biskupia Kopa, zalega wciąż bardzo duża ilość śmieci.
Oczywiście najwięcej śmieci znajdujemy na najczęściej uczęszczanych szlakach, ale odpadków nie brakuje też na mniej uczęszczanych trasach czy poza szlakami, w głębszych partiach lasu czy na parkingach.
Najczęściej spotykanym śmieciem niezmiennie są butelki po napojach oraz metalowe puszki - w tym także te po konserwach. Na szlakach spotykamy także duże ilości niedopałków czy paczek po papierosach.
W 6. edycji naszej akcji wzięło 25. Wolontariuszy z całej Opolszczyzny. Zebraliśmy około 0,75m3 śmieci, które trafią tam gdzie ich miejsce - do poprawnej segregacji i utylizacji.
Pogoda była dla nas łaskawa od samego rana do ostatniej chwili trwania naszego wydarzenia :)
Dlatego tradycyjne ognisko cieszyło się wyjątkową popularnością do ostatnich chwil wydarzenia a gorąca zupa pomidorowa, gotowana na ognisku, rozpieszczała podniebienia wolontariuszy.
Ognisko, którym każdorazowo kończymy naszą akcję, to nie tylko chwila wytchnienia i możliwość zjedzenia ciepłego posiłku - jest to dla nas także okazja na wspólne dyskusje, analizę pomysłów i integrację miłośników górskich szlaków.
Akcja nie odbyłaby się bez wsparcia wielu firm i instytucji, które od samego początku jej istnienia wspierają inicjatywę.
Szczególne podziękowania należą się pracownikom Park Krajobrazowy Góry Opawskie, którzy wspierają inicjatywę od samego początku jej istnienia - taki partner to prawdziwy skarb :)
Bischof + Klein to firma, która od wielu edycji zapewnia nam worki na śmieci oraz z własnego budżetu funduje wodę mineralną dla każdego wolontariusza, aby na szlaku nie usechł z pragnienia ;)
W trakcie każdej edycji zapewniamy Wam rękawice, które chronią Wasze dłonie przed zabrudzeniem oraz przeniesieniem bakterii i grzybów. W tym roku wsparcie w tym zakresie zapewniła ekipa Safety Makers.
W chwili przerwy mieliście okazję chrupać soczyste jabłka, których fundatorem jest Złota Rączka Opole.
NAJWIĘKSZĄ WARTOŚCIĄ JEDNAK BYLIŚCIE WY - WOLONTARIUSZE. Bez Was by się to nie udało :)
Dziękujemy i już teraz zapraszamy do udziału w 7. edycji :)