Ridge & Tide

Ridge & Tide Active holidays in Lesser Poland, Slovakia and Czech Republic

07/08/2020

Το Zakopane είναι μια μικρή πόλη στην νότια άκρη της Πολωνίας, μια γραφική τοποθεσία ακριβώς στους πρόποδες των όρων Tatra. Είναι...

Aces High
09/06/2020

Aces High

Ziemia cieszyńska wydała wielu wspaniałych pilotów 🛩 którzy zasłynęli również w trakcie II wojny światowej - Paweł Niemiec, Karol Pustówka, Paweł Kowala... Można by długo wymieniać - w trakcie ostatniej wojny światowej w barwach RAF latało kilkudziesięciu lotników urodzonych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Większość z nich pierwsze kroki w podniebnym tańcu stawiała w Szkole Pilotów w Bielsku - Białej i Szkole Szybowcowej na górze Chełm w Godziszowie (gmina Goleszów).

Dziś chcemy przypomnieć jednego z nich, którego pomnik znajduje się w jego rodzinnym Miasto Ustroń - Jana Cholewę!

Urodził się niemal 100 lat temu, 7 grudnia 1920. Bardzo wcześnie, w wieku 15 lat, zaczął pracę w ustrońskiej kuźni, ale jego marzeniem było od zawsze latanie. Przed wybuchem wojny zdążył szkolić się w bielskiej szkole lotniczej. Po zgłoszeniu się na ochotnika do armii, przeszedł szlak, jaki był udziałem wielu tysięcy we wrześniu i październiku '39 - Kielce, Zamość, Rumunia, Malta, Francja, Wielka Brytania....

Tam, latając w barwach dywizjonu 300🇵🇱, spędził w powietrzu ponad 1100 godzin w trakcie 110 misji bojowych‼️ Brał udział w najniebezpieczniejszych z nich, jakimi były np. loty nad walczącą Warszawę w sierpniu '44.

Po wojnie wrócił do kraju, którego władze ludowe "odwdzięczyły" się szykanami... Jego los poprawił się nieco dopiero po "odwilży" roku '56...Mimo trudności, ostatnie lata życia spędził angażując się w odbudowę harcerstwa w Ustroniu oraz w działalność bielskiego Aeroklubu.

Jan Cholewa zmarł 1 października 1966 roku. Jego pomnik, odsłonięty w 1997 roku, znajduje się w Ustroniu, przy ulicy Daszyńskiego.

foto: wikipedia.pl

29/04/2020

😮

25/04/2020

🇨🇿 V těchto dnech si připomínáme jednu ze strašlivých událostí moderních dějin a to konkrétně genocidu Arménů, maloasijských Řeků, Asyřanů a Aramejců, kteří se stali obětí masakru plánovaného a organizovaného tureckými úřady s cílem etnicky vyčištit území Malé Asie i dalších oblastí tehdejší Osmanské říše. Miliony mužů, žen a dětí byly zavražděny zvláště brutálním a trýznivým způsobem, který dodnes šokuje svět svou nelidskostí.

Možná si říkáte proč něco takového dáváme na stránku o Slovanech nebo co to má se Slovany vlastně společného? Začneme úplně od začátku. Národy jako Arméni, Řekové, Gruzínci a další s námi mají společných mnoho věcí. Spolu s námi Slovany sdílí náš životní prostor střední, východní a jihovýchodní Evropy, vzájemně se prolíná naše historie a též skrze dědictví Byzantské říše se propojuje i naše kultura nebo minimálně její významná část. Též máme společné, že jsme po staletí zažívali podobný útlak, jehož prožívání našimi předky formuje naši dnešní identitu. Stejně jako výše zmíněné národy i my Slované jsme byli po milionech odvlékáni do otroctví (odhaduje se, že do tatarského nebo tureckého otroctví bylo odvlečeno více než 8 milionů Slovanů), čelili jsme temným obdobím, kdy byly naše země úplně vymazány z mapy světa, a kdy se cizinci pokusili naše země zničit a kolonizovat. Zatímco Řekové a Arméni postupně sledovali jak jejich etnické území v Malé Asii je násilím turkizováno, tak my Slované jsme zase museli sledovat jak se rozsáhlá území Polabských Slovanů mění v germanizované území Pruska a později východního Německa. Tyto genocidy dosáhly svého pomyslného vrcholu ve 20. století, nejprve v několika vlnách kolem roku 1915 genocidou Arménů, Řeků a dalších pravoslavných národů Osmanské říše a poté za druhé světové války německou vyhlazovací válkou proti východním národům, zejména Slovanům a Židům. Málokdo však ví, že oba tyto masakry jsou svým způsobem propojené. Je známé, že Adolf Hi**er o genocidě Arménů za první světové války nejen věděl, ale že se jí spolu s dalšími německými nacisty dokonce i inspiroval. Svědčí o tom i jeden jeho dochovaný výrok - když se ho ptali, co by řekla světová veřejnost na jeho plány na likvidaci desítek milionů lidí ze střední a východní Evropy, tak jen cynicky odvětil: “A kdo si dnes ještě vzpomene na masakr Arménů?” Nebyl však z celého Německa jediný. Jak známo za první světové války byla Osmanská říše jednou z Centrálních mocností. V bojích si však nevedla příliš dobře, a proto do země přišli němečtí poradci, kteří získali veliký vliv a brzy osmanskou armádu ve své podstatě ovládali. Je tak absolutně nepochybné, že o masakru nejen věděli, ale že se mu ani nepokusili zabránit. Některé arménské historické prameny jdou ještě dál a dokonce tvrdí, že to byli právě oni němečtí poradci, kteří genocidu vyprovokovali, neboť cíleně vštípili osmanským politikům a důstojníkům myšlenku, že pravoslavné obyvatelstvo Malé Asie je nespolehlivé, a že má tendenci spolupracovat s nepřítelem (Ruským impériem), a proto je třeba se ho zbavit. Pokud to vezmeme hodně teoreticky, tak klidně mohli existovat v německých ozbrojených silách osoby, které se podílely jak na genocidě Arménů, maloasijských Řeků a Asyřanů, tak i na genocidě Slovanů a Židů.

Vzpomeňme tedy v těchto dnech na oběti masakru v roce 1915 a zároveň si připomeňme i oběti mnoha genocid a příkoří, kterým jsme v průběhu staletí byli vystaveni i my Slované (nucená germanizace, turecká okupace Balkánu, devširme, tatarský obchod se slovanskými otroky, Řád německých rytířů, Drang nach Osten, Generalplan Ost, Hunger Plan atd.). Zároveň bychom se měli Armény, Řeky a Asyřany inspirovat a společně se dohodnout na dni, který by byl připomínkou obětí genocidy Slovanů, které celkově padly za oběť desítky milionů lidí...
————————
🇬🇧 These days we commemorate one of the most terrible events of modern history, namely the genocide of Armenians, Greeks of Asia Minor, Assyrians and Aramaics, whose became victims of massacre planned and organized by the turkish authorities to ethnically cleanse Asia Minor and other areas of the former Ottoman empire. Millions of men, women and children were murdered in a particularly brutal and torturous way, that still shocks the world by its inhumanity.

Maybe you're wondering why we put something like that on the page about Slavs or what does it actually have to do with Slavs? Let's start from the beginning. Nations like Armenians, Greeks, Georgians and others have many things in common with us. Together with us Slavs they share our living space in central, eastern and southeastern Europe, our history is intertwined and also through the heritage of the Byzantine empire, our culture or at least a significant part of it is connected. We also have in common that for centuries we have experienced similar oppression. Like the nations mentioned above, we Slavs were dragged into slavery by the millions (it is estimated that more than 8 million Slavs were dragged into tatar or turkish slavery), we faced a dark period when our countries were completely wiped off the map of the world, and when foreigners tried to destroy and colonize our countries. While the Greeks and Armenians gradually watched as their ethnic territory in Asia Minor was forcibly turkicised, so we Slavs had to watch as large areas of the Polabian Slavs changed into the germanized territory of Prussia and then eastern Germany. These genocides reached their peak in the 20th century, at first around 1915 by several waves of the genocide of the Armenians, Greeks and other orthodox nations of the Ottoman empire and then during World War II by the german extermination war against eastern nations, especially Slavs and Jews. However, few people know, that these two massacres were in many ways interconnected. It is well known, that Adolf Hi**er knew about the armenian genocide during the First World War, and that he and other german n***s were inspired by it. One of Hi**er’s statements about it was preserved to these days - when they asked him what the world public would say about his plans to liquidate tens of millions of people from central and eastern Europe, he just cynically replied: "And who remember the massacre of Armenians today?" However, he was not the only one in Germany. As is known during the First World War, the Ottoman empire was one of the Central Powers. However, it did not do very well on the battlefields, so german advisers came to the country, gradually gained great influence and soon controlled the whole ottoman army. They knew about all massacres, but they did nothing to stop it. Some armenian historical sources even claim, that it was the german advisers, who provoked the genocide, because they purposefully instilled to ottoman politicians and officers the idea, that the orthodox nations of Asia Minor are unreliable and tends to cooperate with the Russian empire, and therefore they should be disposed. Theoretically, there could exist people in the german armed forces, who took part in the genocide of the Armenians, the Greeks of Asia Minor and the Assyrians, as well as in the genocide of the Slavs and Jews.

So let’s remember these days the victims of the massacre in 1915, and at the same time let’s remember the victims of the many genocides and injustices, to which we Slavs have been exposed over the centuries (forced germanization, turkish occupation of Balkan, devshirme, enslavement of slavic people by Tatars, Teutonic order, Drang nach osten, Generalplan Ost, Hunger Plan etc.). At the same time, we should inspire by Armenians, Greeks and Assyrians and together agree on a day, which would commemorate the victims of the genocide of the Slavs, to which fell victims tens of millions of people...

Zdroj obrázku / Source of the picture: https://twitter.com/syriacmalankara/status/1253492368243716096?s=21
#1915

Never Give Up
02/04/2020

Never Give Up

🎞 How much of his fantastic world J.R.R.Tolkien has crafted on this?💰💎 Have you ever been in a salt mine, with chambers,...
27/01/2020

🎞 How much of his fantastic world J.R.R.Tolkien has crafted on this?

💰💎 Have you ever been in a salt mine, with chambers, chappels, kings and concerts halls, arsenal, horses lodge, caverns, taverns and middle aged manifactures and workshops?

🐉 🔥 Over a 100 klm of a fantastic world is waiting for you to discover in real!

"💐🌳☀️The “Wieliczka” Salt Mine is one of the largest tourist attractions in , registered on the UNESCO list. Magnificent chambers chiselled out in rock salt. ... hands that once excavated rock salt, as well as magnificent mining tools and machines.🍷🍇

10/01/2020

🔶 Gdzie szukać zimowych przygód? Najlepiej w górach, których na terenie Śląska Cieszyńskiego nie brakuje! 😊 🔶 Polecamy wybrać się na Jaworowy (1032 m n.p.m). Miejsce to stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych⛷🏂, poprzez działające wyciągi, trasy biegowe i stoki zjazdowe dla narciarzy. Na szczycie czeka także na każdego niesamowita panorama polskich Beskidów i słowackich Tatr 🌄
🔶 Schodząc nieco w dół, poniżej Małego Jaworowego, znajdziemy ciekawe schronisko- Javorový Vrch
zbudowane w 1895 r. przez organizację Beskidenverein. Jest to prawdopodobnie najstarsze schronisko w tej części Beskidów 😀

Fot. http://www.ms-urlop.cz
---

 #ΣανΣήμερα, 5 Ιανουαρίου 1950,  γεννήθηκε ο Krzysztof  , Πολωνός ορειβάτης, θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους ορειβά...
06/01/2020

#ΣανΣήμερα, 5 Ιανουαρίου 1950, γεννήθηκε ο Krzysztof , Πολωνός ορειβάτης, θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους ορειβάτες στην ιστορία. Είναι ο 5ος άνθρωπος που ανέβηκε 14x8000. Σε 3 από αυτούς: , Kangchenjunga & Lhotse, ανέβηκε ως ο πρώτος άνθρωπος τον χειμώνα.

πηγή: Everest Today
φωτογραφία: Ralf Lotys (Sicherlich)

Adres

Koniaków

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ridge & Tide umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij