15/09/2022
OKRES ADAPTACYJNY.
DZIECKO PŁACZE LUB NIE CHCE TRENOWAĆ. CO ZROBIĆ?
Przychodząc na pierwsze zajęcia dziecko może czuć dyskomfort, może być zestresowane, może płakać lub nawet chcieć uciec z tej sytuacji.
Ważne, abyśmy zrozumieli, że to są normalne emocje dziecka.
Ba! Co więcej, to są uczucia, które mogą towarzyszyć nawet osobom dorosłym.
Podstawową różnicą to nie to, co czuje dziecko, czy dorosły, ale sposób manifestacji tych emocji.
Dziecko jest szczere i demonstruje emocje w prosty i zrozumiały sposób np.: uśmiechem, płaczem, chowaniem się za rodzicem itd.
Osoba dorosła najczęściej będzie ukrywała swoje emocje lub będzie starała się je tłumić.
Dorośli są bardziej lub mniej - ale jednak - świadomi co się z nimi dzieje. Natomiast dzieci nie wiedzą jak sobie z tymi emocjami poradzić.
Ucieczka nie jest wyjściem, ale z drugiej strony zmuszanie dziecka do zajęć tym bardziej.
Rodzi się pytanie, jak My rodzice możemy pomóc? Jak zachęcić dzieci do treningu?
Zacznijmy od tego, że dzieci mają prawo odczuwać te wszystkie emocje.
Unikajmy zmuszania, szatażowania lub denerwowania się na dziecko.
Zamiast tego:
- okażmy zrozumienie i empatię. Np. porozmawiaj z dzieckiem: "ja też się stresuję, ale na pewno będzie fajnie";
- pokażmy, że dzieci są bezpieczne. Np. mama/tata są z Tobą i razem nauczymy się czegoś fajnego i będziemy się dobrze bawić;
- bądźmy cierpliwi - jak dziecko płacze, to tak Nam demonstruje, że odczuwa silne emocje. Dajmy czas na płacz. Np. zaproponujmy dziecku, że popatrzycie na trening i zobaczycie razem co robią inne dzieci.
Jak będzie dziecko miało ochotę to się dołączycie. Nie zmuszajmy, zamiast tego zachęcajmy.
- dawajmy przykład - przykład idzie z góry. Może dobrym pomysłem będzie jak sami wejdziecie na salę i zaczniecie trenować. Jest duże prawdopodobienstwo, że dziecko się do Was dołączy.
- nie stresujmy się płaczem dzieci - na zajęciach instruktorzy mają świadomość tego co dzieje się z dziećmi i jak rodzice się stresują tym, że ich dziecko płacze. Chcę Was uspokoić. Nam to nie przeszkadza.
Płacz czasami też jest potrzebny.
To tylko kilka wskazówek jak zacząć swoją przygodę Capoeira z dzieckiem.
Pamiętajmy, że każde dziecko inaczej reaguje na stres i musimy być elastyczni w reagowaniu na emocje dziecka.
Podobał się Wam artykuł? Pomógł Wam? Macie więcej pomysłów?
Dajcie koniecznie znać! :)
Do zobaczenia na zajęciach! :)
Autor: Łukasz "Calango"
------------
Kontakt:
507 664 064
[email protected]