Grupa biegowa „O co biega w Kaletach”
Większość z nas biega już od dłuższego czasu, każdy zaczynał jednak od samotnych leśnych przebieżek według własnego czasu i możliwości. Jednak od czasu wysypu w naszym regionie zorganizowanych zawodów biegowych zaczęliśmy się na nich spotykać wymieniając swoje doświadczenia i plany. Właśnie wtedy powstał pomysł, aby biegać razem. Spodobało nam się wspólne p
okonywanie kilometrów. Na początku było nas kilkoro, ale z biegiem czasu grupa rosła w siłę. Wymarzyło nam się stworzenie własnej zorganizowanej grupy biegowej w Kaletach. I już po chwili mieliśmy ustaloną nazwę naszej grupy: „O co biega w Kaletach”. Wtedy nasze rekreacyjne bieganie zmieniło się w prawie profesionalne trenowanie biegania. Układamy plany treningowe, bierzemy udział w wielu regionalnych zawodach. Mamy ambicje ciągłego poprawiania własnych indywidualnych osiągnięć, stałego podnoszenia poprzeczki naszych możliwości, a że staramy się biegać jak najczęściej w grupie, mobilizujemy się wzajemnie do pokonywania własnych słabości. Trenujemy 3 razy w tygodniu. Treningi różnicujemy. Dwa razy wybiegamy do lasu, raz na górki na podbiegi,
raz na długie wybiegania, trzeci zaś trening wykonujemy na profesionalnej bieżni naszego zmodernizowanego stadionu sportowego Unia Kalety, na której trenujemy interwały, przebieżki, czy sprinty. Żeby biegać razem z nami nie trzeba być wybitnym sportowcem, wystarczą same chęci zmiany swego stylu życia na bardziej aktywny.
80 % terenu gm. Kalety to tereny leśne z nieograniczoną możliwością uprawiania jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu. To idealne miejsce dla biegaczy, chodziarzy, czy miłośników rowerów. Wiele ścieżek leśnych jest oznaczonych tablicami informacyjnymi przy których postawione zostały drewniane altanki umożliwiające odpoczynek przed dalszą drogą. W Kaletach biegaczy nigdy nie brakowało. Obecnie na naszych oczach rośnie w niesamowitym tempie kultura zdrowego trybu życia związanego
z aktywnością na świeżym powietrzu. Co chwile widzimy nowe twarze na naszych trasach biegowych. Mamy nadzieję, że w Kaletach – Leśnym Zakądku Śląska bieganie stanie się normą i tradycją. Mamy również wsparcie naszych działań ze strony władz miasta Kalety. Dzięki zakupionym przez Urząd Miasta profesionalnym koszulkom, według wspólnego projektu, możemy reklamować nie tylko naszą grupę, ale również nasze piękne miasto Kalety. Grupa nasza „O co biega w Kaletach” stale się rozwija. Są biegacze z kilkuletnim doświadczeniem, są też osoby, które zaczęły swoją przygodę z bieganiem dopiero niedawno. Naszym zadaniem jest dzielenie się z nimi swoimi doświadczeniami, by w dobrym zdrowiu
i bez kontuzji mogły czerpać radość z biegania. Dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnego pokonywania kilometrów. Miejsce i godzinę spotkań ustalamy na bieżąco na naszej stronce f/O co biega w Kaletach. Zachęcamy wszystkich do jakiejkolwiek aktywności, która dawkowana umiejętnie zgodnie
ze swoimi możliwościami fizycznymi, daje spory zastrzyk energii życiowej, radość ducha
a przede wszystkim zdrowie ciała. Nie wyobrażamy sobie już życia bez regularnego biegania. Leśna cisza, rytm serca, endorfiny szczęscia, przestrzeń i zostawione (na ten moment) z tyłu problemy. A na koniec przeogromna satysfakcja z wykonanej pracy dla zdrowia duszy i ciała. Bieganie w grupie dodatkowo mobilizuje i daje jeszcze więcej radości ze spotkania z osobami o tych samych zainteresowaniach. Wszyscy się o tym już przekonaliśmy – wspólna pasja daje niesamowitego energetycznego kopa. A grupa nasza, to już nie zwykła grupa, ale wspaniała rodzina, która lubi spędzać razem ze sobą czas. Taka jest nasza grupa. Pozdrawiam
Bogdan Łazaj