12/02/2024
Najczęstsze błędy u osób początkujących na siłowni
1. 🥵 Zbyt duża ilość treningów w tygodniu. Zamiast zaczynać od 5-6 treningów tygodniowo i po 2/3 miesiącach zejść na 3-4 treningi w tygodniu, zacznij od 3 jednostek treningowych, przepracuj w ten sposób 2-3 miesiące i dopiero wtedy, gdy zobaczysz, że dajesz radę, masz na to czas i chęci, to wrzuć czwarty trening i w ten sposób przepracuj kolejne 2-3 miesiące. ✅
2. ⏰ Zbyt długi czas na treningu. Jeśli sam trening siłowy zajmuje Ci 1,5h to coś zdecydowanie jest nie tak! Twoja objętość treningowa jest zbyt duża, lub przerwy między seriami za długie. Godzinka to odpowiedni czas, a nawet, jeśli masz to dobrze zaplanowane i zależy Ci na czasie, to 45 minut w zupełności wystarczy! ✅
3. 😵💫 Brak PORZĄDNEJ rozgrzewki. Uwaga, jeśli spóźniłeś się na trening i masz 90 minut na wszystko (rozgrzewka, trening siłowy, cardio, prysznic) i musisz natychmiast po siłowni lecieć do pracy, to co wybierzesz? Zrezygnujesz z dwóch ćwiczeń na rzecz prawidłowej rozgrzewki, czy pomachasz 2 minuty rękami i zaczniesz ćwiczyć? Zdecydowanie dla twojego ciała lepsze będzie, jeśli wykonasz prawidłową rozgrzewkę (około 10 minut) i odpuścisz sobie te dwa ćwiczenia, albo odrobisz je na kolejnym treningu ✅
4. 👨🦯 Brak podstaw, jeśli chodzi o technikę wykonywanych ćwiczeń. Często na siłowni obserwuję osoby, które nie mają TOTALNIE ŻADNYCH podstaw i po prostu większość ćwiczeń wykonują źle i robią sobie przy tym więcej krzywdy niż pożytku. Nie namawiam tutaj od razu do zapisania się do trenera na treningi 4 razy w tygodniu i robienie tego przez 2-3 lata, bo dużej ilości osób jest po prostu na to nie stać, ALE, pomyśl sobie, czy nie warto byłoby wydać jednorazowo te 500zl i umówić się chociaż na te kilka treningów? Dobry trener, przez 4 godziny jest w stanie naprawdę dużo nauczyć i może za te pięć stówek uratować cię przed kontuzją, wizytą u fizjoterapeuty, czy chociażby zapobiec bólom, które z pewnością prędzej czy później się pojawią, jeśli nie masz opanowanych podstaw ✅
5. 👩🦼 Dźwiganie zbyt dużych ciężarów. Często ludzie mylą treningi zdrowotne/sylwetkowe z trójbojem siłowym. Jeśli Twoim celem nie jest brać 150 na klate, 200 na przysiad i 300 w martwym, to przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy unikaj treningów „do odciny”. Możesz zrobić jedną taką serię w czasie jednego treningu, ale zapomnij o tym, że trening musi być morderczy, a w każdym ćwiczeniu masz się wypompować na maksa. Przeciwnie, w każdej serii zostaw sobie przynajmniej 1-2 powtórzenia w zapasie, a na kolejnym treningu, jeśli możesz więcej, to dołóż 2-3 powtórzenia, skróć 10-15 sekund w przerwach między seriami, a ciężary zostaw tym, którzy to robią zawodowo i mają wywalone na swoje stawy 🙃