07/10/2024
Mamy jesień w pełnej krasie, a co za tym idzie sezon na golenie koni rozpoczęty.
W tym momencie zwracam się z apelem do osób zajmujących się goleniem koni. Po pierwsze: BŁAGAM, PRZEDSTAWICIE WŁAŚCICIELOM KONIA RÓŻNE OPCJE.
Po drugie: INFORMUJCIE WŁASCICIELI GOLĄCYCH PO RAZ PIERWSZY, ŻE OGLONE CIAŁO KONIA WYMAGA ZABEPIECZENIA PRZED ZIMNEM WSZĘDZIE, GDZIE JEST OGOLONE (szyja!!!)
Dalszy ciąg do właścicieli koni: Jeśli nie musisz, to nie gol. Końska sierść pełni funkcję termoregulacyjną i derka nie jest jej odpowiednikiem. (O termoregulacji poczytacie tu https://www.swiatkoni.pl/czy-twoj-kon-marznie-na-wybiegu)
Jeśli musisz golić, to zapytaj osobę wykonującą zlecenie o opcje golenia, bo jest ich wiele. Zastanów się dziesięć razy czy musisz golić całą szyję. Przez okres od października do marca nagminnie spotykamy konie, które mają problemy z szyją - permanentnie przewiane. Jeśli golisz całego konia - zabezpiecz całego konia. Jest milion derek z szyją odpinaną i nie odpinaną, z podpinkami i bez... i pamiętaj o nie zostawianiu konia w stajni w tej samej derce, w której jest na padoku w deszczu i na wietrze, ani w mokrej derce. Derkę osuszającą po spełnieniu przez nią funkcji należy zdjąć!!
I jeszcze słowo o wzorkach: jak już poczytacie o termoregulacji w podanym wcześniej linku, zastanówcie się co "myśli" ciało konia, które jest ogolone, ale na jednym pośladku jest Batman 40 x 25cm...
Jeśli zostawiasz długi włos pod siodłem, zostaw faktycznie miejsce na nie. Najprostszy sposób: zamocz kredę, połóż na koniu podkładkę pod siodło i obrysuj. W ten sposób zostawisz dość przestrzeni na siodło a wzór będzie regularny z obu stron.
Jak już golicie "z siodłem" (sic!), pamiętajcie o delikatnych miękkich czaprakach podszytych naturalnym materiałem i czystych. Nada się wełna, bawełna, flanela. Sztuczne materiały dodatkowo podrażniają mieszki włosowe, a odrastająca sierść jest szorstka i wbija się w nie, zwiększając podrażnienie. Ostatecznie możecie zimą zakładać podkładki z naturalnego futra pod czaprak, ale pamiętajcie o regularnym ich czesaniu!
Trochę pomyślunku zapewni Wam spokój od zmartwień i oszczędność pieniędzy (konsultacje z fizjo i saddle fitterem z powodu "nagle sztywnego grzbietu/ szyi/ zadu kosztują) a koniowi należyty dobrostan.
ZDU z internetu:)
Trzymajcie się ciepło i podajcie dalej.