09/12/2025
Patryk 2gen/1kl https://youtu.be/NFUrOiCdCOY?si=Cq3cvSVARH5bmx0o
Grzesiek 4gen/3kl https://youtu.be/R5aRPAR83N8?si=LSJzuuBrnKvfEq5H
Tegoroczna Barbórka Bis to jedna z ostatnich imprez w starym stylu, taki klimat może być tylko u Witolda Prószyńskiego ps. „Tato”. Trasy typowo KJSowe, kostka, asfalt beton, miejscami szuter, nawierzchnia zmienna, zdradliwa, nie przyczepna, czyli tak jak powinno być. Na starcie około 40 załóg, trzy lokalizacje, czyli powinno być fajnie. Jedziemy na dwa auta, Hondę zabieramy z domu, a Subaru przyjeżdża na start od Wiktora. Prosto z serwisu, po tuningu optycznym. Historyczna maska z naklejkami z poprzednich barbórek ze starego kombiaka trafia do sedana. Hybryda prezentuje się całkiem nieźle. Krótkie zapoznanie (dwie z trzech tras), odprawa i ruszamy.
Pierwsza trasa Libet, teren znany, konfiguracja nowa, bardzo ciekawa, po kostce w drugie sekcji pokrytej żwirem z dwoma beczkami, przed metą jeszcz waga i zdradliwa brama i ponownie plac, który sprawił trochę problemów nawigacyjnych sporej części załóg, na szczęście nam udało się właściwie odczytać schemat trasy. Patryk ciśnie od początku, ja sprawdzam działanie auta, hamulce itd.( wszystko wygląda w porządku). Druga próba, bardzo długa i do tego szuter. Mi pasuje, Patryk ośką tuż za. Fajna próba ale nikt nie potrafił jej przejechać poniżej 2 minut, stąd słuszna decyzja organizatora żeby kolejne dwa przejazdy skrócić. Trzecia lokalizacja, ta z którą się nie zapoznaliśmy długa, z niebezpieczną rampą, i szybką prostą do mety. Tutaj cięższe subaru na zimowych oponach radziło sobie najgorzej. Przed ostatnią próbą wygląda to bardzo dobrze, Patryk drugie w generalce(!) , ja 4 w generalce ze stratą 0,3 do podium. Fajna to byłaby klamerka jakby udało się stanąć na jednym podium, ale zostaje ostatnia próba ta z długą prostą i tu niestety strata i pozostaje cieszyć się z czwartego miejsca w generalce i trzeciego w klasie, Patryk broni drugie miejsce w generalce, przed nim tylko kosmiczny Rafał Bańka.
Na zakończenie Super Próba o puchar Witolda Prószyńskiego Taty, w oprawie z flar i z komentarzem na żywo. Uroczysta dekoracja uczestników zakończona pokazem sztucznych ogni. Tak wyglądała XX jubileuszowa Barbórka Bis.
Pozostają wspomnienia, nowe rajdowe znajomości i późny powrót do domu.
Sytuacja w kraju powodują że organizacja imprez i pozyskanie terenów jest coraz trudniejsze. "Tato" w tym czasie organizuje imprezę na terenach kolejowych w centrum Warszawy, wieloletnie doświadczenie i upór jest w tym wypadku nie do przecenienia, grupa osób organizujących z nim to przedsięwzięcie to prawdziwi pasjonaci, którym nie straszny żaden trud. Dzięki temu imprezy AK Centrum mają swój niepowtarzalny klimat.
Nie wiemy jak w nowym roku będą wyglądały takie imprezy, brak wytycznych dla aut, brak wytycznych dla organizatorów, idzie nowe. Tylko że przyjść nie chce, w regulaminach cały czas widnieją niespełnione daty publikacji nowych, wytycznych dla aut, ( …Przepisy szczegółowe dla Samochodów Seryjnych w AIS i Amatorskich Samochodów Sportowych zostaną opublikowane w kwietniu 2025 r. … Mini Książki Samochodu Sportowego PZM będą wydawane od drugiej połowy sezonu 2025…).
Historia naszej pierwszej Barbórki Bis jest starsza niż ten TEAM.
Pierwszy raz wystartowaliśmy w tej imprezie w 2017 roku, wspólnie jednym autem. Nie znaliśmy tej imprezy i przez przypadek ją wygraliśmy. Teraz niewiele zabrakło żeby znów stanąć na podium razem. Może jeszcze kiedyś, zobaczymy.
Barbórka Bis 2017 Grzesiek/Patryk 1gen/1kl https://youtu.be/y4wGTJvzpRo?si=ycUBGzMG5no7IpmA
Automobilklub Bialskopodlaski
Auto Koło Centrum
Instel
KAPPA Motorsport Wiktor Bieniek
JAR-GUM Mobilny Serwis Opon
Instel.pl Sport Team
Gally Rally