23/05/2022
Te sem iszol elég vizet?💧🧊
Elmondom, miért változtass rajta.
☝Ha valamiről nem lehet eleget beszélni, az a vízivás fontossága, mert statisztikai adatok szerint még mindig kevés folyadékot fogyasztunk, pedig a vízivás testünk működésének, az életfunkciók normál működésének az egyik alapja.
💪Ahogy tápanyagszükségletünk, úgy folyadékigényünk is számos tényezőtől függ (nem, életkor, testtömeg, egészségi állapot, időjárás, fizikai aktivitás).
👧🧑Általánosságban elmondhatjuk, hogy egy felnőtt nő szükséglete legalább 2 liter, egy férfinak pedig közel 2,5 liter víz a napi vízigénye.
👶Gyerekek esetében testtömeg kilogramonként arányaiban több folyadékot van szükségük, mint a felnőtteknek. Sokkal érzékenyebbek is a vízhiányra. Egy 4-7 éves gyereknek átlagosan 1,6 literre, a 7-10 éves korosztálynak 1,8 literre, 10-13 év között 2,2 literre, 13-15 éves korban pedig 2,5 liter vízre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy optimálisan működjön.
🙇♀️A gyerekek sokszor nem ismerik fel a szomjúság jeleit, a viselkedésükből azonban lehet rá következtetni, pl. ingerlékenység, dekoncentráltság, sápadtság, mely a rosszabb oxigénellátottságnak és az alacsonyabb vörösvértest-áramlásnak tudható be, a víz segíti az oxigén szállítását.
⛈A dehidratált állapot összefüggésbe hozható a rossz kedvvel, mert összefüggésben van a boldogsághormonok termelésének is. Az állapot átmeneti, folyadékfogyasztás hatására javul a kedélyállapot. A nem megfelelő folyadékbevitel negatív irányba tolhatja el a bélflóra összetételét is, így közvetetten gyengítheti az immunrendszert.
⚡A fejfájás hátterében szintén állhat folyadékhiány. A száraz, berepedezett ajkak, a hűvös bőr is utalhat rá, hogy nem fogyasztunk kellő mennyiségű folyadékot. Ezen kívül a vizelet színe is árulkodó. Ha nagyon sötét, akkor dehidratáltak vagyunk, ha közepesen világos, akkor a folyadékbevitel megfelelő, ha nagyon világos, szinte áttetsző, akkor a vízbevitel már túl sok. Ez szintén veszélyes, hiszen a túl sok vízfogyasztással kimossuk szervezetünkből az ásványi sokat, így a nátriumháztartás felborul, a vér pedig felhígul, ezért a napi vízmennyiséget kisebb adagokban elosztva vigyük be.
🌊Túl sok vizet nem tudunk meginni elosztva, ez a jelenség akkor léphet fel, ha kiszáradt, fáradt állapotban egyszerre túl sok vízzel terheljük a szervezetet.
🍩Fontos kihangsúlyozni, hogy dehidratált állapotban gyakran nő a cukor- és egyéb szénhidrát-tartalmú ételek iránti sóvárgás, ami felesleges nassolást, közvetetten plusz kilókat eredményezhet. Továbbá a megfelelő folyadékbevitel azáltal is segíthet a testtömeg-csökkentésben, hogy kimossa a felesleges sókat, salakanyagokat a sejtek, szervek, szövetek közül.
🍽Gyakran összekeverjük az éhségérzetet a szomjúsággal, ezért szokták mondani, hogy igyunk meg egy pohár vizet evés előtt.
🧋Fontos, hogy ebben a melegben kerüljük a cukros üdítők fogyasztását. A vízfogyasztást feldobhatjuk citrommal, bogyós gyümölcsökkel, mentával, uborkával. 🍋🍓🥒