16/02/2022
Ehhez nem kell semmit hozzátenni.
A babakori ferde fejtartás gerincferdüléshez vezethet, de a gyerekorvosok nem veszik komolyan ezt a tünetet. Olyan tanácsot adnak a kezelésére, mintha azt mondanák, fújd le a himlőt bőrszínű festékkel, és a gyermek meggyógyul.
Ne higgy annak, aki azt mondja, hogy megszűnik a baba féloldalisága, ha úgy rakod le aludni, hogy erőszakkal átfordítod a fejét a másik oldalra. Pláne ne vedd a szívedre, ha rád szólnak: anyuka, miért csak az egyik oldalra teszi le a gyereket aludni? Figyelhetne jobban is erre.
Szabadkoztál már a védőnőnél, hogy te próbálod mind a két melledről szoptatni a babád, de ő csak az egyik oldalt szereti? Volt már lelkiismeret furdalásod, mert azt hitted, hogy azért lett ferde fejtartása a babának, mert mindig macis képet nézte a falon, amit te ragasztottál fel?
Egy cuki kéthónapost vizsgáltam ma, és az ő anyukája is azt hitte, hogy azért alakult ki a babájának a ferde fejtartása, mert csak az egyik kezére vette fel a babát addig, és amikor ezen változtatni szeretett volna, akkor már nem tudott, nem engedte a baba.
A kétségbeesését növelte az, hogy a csapból is az folyik, gyerekorvos, védőnő ezt szajkózza, hogy a babát mind a két oldalra fektessük, mind a két mellről szoptassuk, ha erőszakkal is, de fordítsuk át a fejét a másik oldalra.
Közelítsük meg ezt a kérdést a te oldaladról. Ha hasra fekszel, van-e kedvenc fejtartásod? Jobbra, vagy balra nézve szeretsz inkább lenni? Na, akkor innentől fogva kötelezően a másik irányba kell letenni a fejed, de ha nem teszed, a párod rá fog ülni a fejedre, hogy úgy maradj.
Ugye ebből megérted, hogy te is arra az oldalra fekszel inkább, amelyik kényelmes? A kisbaba szülei is hamar megértették, nem ők rontották el a kislányt, csak neki így kényelmes.
Ennek a kényelemnek azonban nagy ára van.
- Hosszú távon leginkább gerincferdülés.
- Logopédiai problémák.
- Rövid távon a mozgásfejlődése lesz akadályozott.
- És akár a szopásra is befolyással lehet.
Miért fogja akadályozni a forgást? Mert az egyik oldalra könnyebben tud fordulni.
Miért lesz aszimmetrikus a kúszása? Mert a billentés oldalán akadályozva lesz a kar mozdítása.
Miért fogja zavarni a járást? Mert járástanuláskor sokáig fel fogja húzni a vállait a nyakába, hiszen azt szeretné, ha mind a két oldal egyforma lenne.
Szopni is az egyik oldalon fog majd szeretni, emiatt egyik oldalon erősebbek lehetnek majd a száj körülötti izmok, amik aztán akár logopédiai problémákhoz is vezethetnek, gyenge lesz a nyelve.
Gerincferdülés pedig azért fenyegeti, mert…
Állj fel, és billentsd baloldalra a fejed. Kezdj el így sétálni a szobában. Mit tapasztalsz?
Most pedig úgy érd el, hogy a szemöldököd vonala, vagy a száj vonala párhuzamos legyen a talajjal, hogy a fejed billentését nem változtathatod meg.
Na?
Ugye, már kéznél is van egy gerincferdülés?!
Sokszor a gerincferdülésnek ilyen oka is lehet, ezért ha a te babádnak fejtartási hibája van, azt minél hamarabb kezelni kellene egy szakembernek. Ne hallgass arra, aki csak annyit mond, hogy a másik oldalra is erőltetni kell letenni a fejét! Itt az izomzatot és a nyakcsigolyákat is kezelni kell!
Ennek a ferde fejtartásnak több oka is lehet. A császáros babákra nagyon jellemző a félre billent fejtartás, gyakran csavarodással kombinálódva. A mai cukiság is császárral született. De az oldalra billent fejtartás a túl nagy babáknál is megfigyelhető, akik alig fértek el az anyukájukban. A probléma eredhet a csigolyák helyzetéből, vagy az izmok feszességéből.
Tehát, ha valaki azt mondja, hogy azzal megoldható a probléma, hogy erőszakkal átbillented a fejét a babának a másik oldalra, az olyan, mintha a gyerekorvos bőrszínű festékkel lefújná a bárányhimlőket, és azt mondaná: meggyógyult a gyerek. Teljesen értelmetlen. Látszatmegoldás.
A kisbabák nem növik ki, ha a fejük félre van billenve. Csak kiigazítják a tartásukat úgy, hogy amikor elkezdenek járni, akkor a szemük párhuzamos legyen a talajjal. Ezt legegyszerűbben úgy lehet elérni, hogy a gerincben oldalirányú görbületet hoznak létre, vagy felhúzzák a vállukat a fülükbe. Ha ki lehetne nőni, akkor sok felnőtt kliensem nem panaszkodna arra, hogy jógaórákon nem sikerül parsvakonasanaban a karjukat nyújtóztani, mert fáj a nyakuk tőle, vagy nem ér le a karjuk purvottanasanaban, vagy ugyanúgy a nyakuk fáj.
Azok a babák, akik megrekednek a mozgásfejlődésükben, és mondjuk nem tudnak még az oldalukra sem fordulni, gyakran már az első egy-két kezelés után mintha megtáltosodnának. Kinyílik előttük a világ, és megszűnik a nyűgösségük, amit a tehetetlenség vált ki belőlük, hogy nem tudnak úgy mozogni, ahogy szeretnének. Kúszásban elakadt baba megtanulja a kúszáshoz használni mind a két kezét, és járáskor is sokkal stabilabbak lesznek, mert a fejüket nem kell állandóan korrigálniuk.
Nem kikényszeríteni kell a kisbabából, hogy a másik oldalra is forgassa el a fejét, hanem meg kell kezelni a nyakát! Ha bizonytalan vagy, küldj egy fényképet a babádról, ha pedig azt akarod, hogy segítsek ebben nektek, akkor keress meg.
Fotó alapja: Dominika Roseclay
https://www.pexels.com/hu-hu/