16/06/2026
Nädalavahetusel toimus taas legendaarne Tipust Topini teatejooks, kus võistkonnad läbisid joostes 351 km Munamäelt Piritale. Tegemist on kümneliikmeliste tiimide teatejooksuga, kus iga jooksja käib rajal kolm korda. Sel aastal oli stardis 176 tiimi ehk üle 1700 jooksja. Õnneks ei pea sa seda kõike ise üksi tegema. Lisaks sinule on sinu tiimis veel üheksa tüüpi kuskilt hullumajast välja pääsenud, kes on jagatud kahte saateautosse ning siis kordamööda mööda Eestimaa teid etteantud kursil Munamäelt Pirita poole punuvad. Kõigepealt esimene autotäis ja siis teine autotäis. Kui üks auto sõidab ja jooksjatele kaasa elab ning ergutab ja abistab, siis teine auto “lebotab”. Tuleb ära märkida, et tegemist EI OLE võistlusega. Rinnanumber küll on, kuid aega ei võeta ja paremusjärjestust ei moodustata 😄.
Meie klubist oli rajal neli jooksjat. Vägev on näha, et meie klubi liikmed löövad kaasa ka sellistes suurtes ja meeskondlikku pingutust nõudvates ettevõtmistes 💪. Siin on ülevaade nende kogemusest.
Aimar Parve: „Mulle avanes ootamatu võimalus pääseda Tagaveoliste tiimi asendusliikmena ning minu kanda jäid kaheksanda vahetuse jooksud. Alustasin oma esimest etappi Elvast Meerile. See oli minu jooksudest füüsiliselt kõige nõudvam etapp. Ilm oli vihmane ja teed olid märjad. Elvast meerile jagus ka üksjagu tõusu - mitte küll ülemäära palju (kell luges 83m), kuid see-eest näiteks metsasinglitel, kus hein oli märg ja libe ning puuoksad vihmavee raskuse tõttu maani vajub. See võttis tublisti hoogu maha ning kell näitas peale vahetuse üleandmist, et olin oma 10 km pikkuse distantsi läbinud 55 minutiga. Minu teine etapp algas Paganate pubi juurest Käru seltsimaja juurest. Alustasin seda etappi juba mõnusas koidukumas pealambi, helkurvesti ja punase vilkuva tulukesega seljal ning kui 10.7 km pärast 56 minutit (5:18min/km) hiljem lõpetasin, oli juba suur valge väljas. Kolmas ja viimane etapp oli mul pikim, 11.6 km pikkune lõik Kehra ja Raasiku raudteejaamade vahel. Ehkki tasane jooks, kartsin seda etappi enim, sest selle alguseks kella kahe paiku päeval oli väsimus suur. Olgugi, et vahel oli võimalus 2 tunniks tukastada, ei pruugi see õnnestuda. Jäin seega 0:2 kaotusseisu ning magada ei saanud. Suureks üllatuseks suutsin siiski lõpetada oma etapi tunni ja 2 minutiga. (5:21min/km) ja selle eest võlgnen tänu tundmatule väiksele kaasaelajale, kes kõigile jooksjatele teeääres korvist kommi pakkus. Sa poleks saanud enam vajalikumas kohas seista. Suur-suur tänu sulle!“
Marianne Pindmaa: „Olen kolmandat korda jooksmas Tipust Topini ning see aasta oli eriti eriline ja puges südamesse, kuna jooksime esmakordselt tiimiga. Tiimis olid ülimalt ägedad-super inimesed, kes elasid üksteisele kaasa ning toetasid tantsu, nalja ja veepudeliga igal kilomeetril sõltumata kellaajast 💚. Minu esimene jooks oli puhas rõõm ja 10 kilomeetri PR! Teine jooks oli mõnus pingutus ja eneseületus ning kolmas jooks oli raske ja valus - pidin end korralikult pushima, et lõpuni jõuda.“ Marianne distantsideks olid 10.48 km, 13.75 km ja 10.43 km.
Marju Parv: „Startisime 8:18 ja lõpetasime veidi peale 17, mis kell täpselt, seda ma isegi ei tea. Sest seal polnud täpset finišit. Seal oli mingi nö eelpunkt, kus ootasime oma viimast jooksjat ja siis läksid veel ühte eelpunkti, kust siis pandi kirja, et mis tiim on ja anti info staadionile edasi ja siis mingi hetk kui oli meie kord lasti meid alla staadionile auringile ja pandi medalid kaela. Nii et ma ei tea, mis hetkel oleks selle kelle siis kinni panema pidanud ja ega meil keegi siis ju täpselt enam aega ei vaadanud. Minu distantsid olid kella järgi 11,98 km, 11,54 km ja 11,72 km. Kellast näitas temposid 4:59; 5:00 ja 5:05 aga Strava võtab seisuaja vist maha (kella panin tööle ja seisma ju enne kui vahetuse üle ja vastu võtsin) ehk Stravas andis 4:52min/km; 4:59min/km ja 5:02min/km. Mina olin teise auto esimene vahetus ehk siis kuues jooksja.“
Ieva Ait: „Osalesin teist korda. Füüsiliselt oli lihtsam sest ettevalmistus ja füüsiline vastupidavus on kahe aastaga kõvasti paranenud. Siiski oli viimane ots nii vaimselt kui füüsiliselt kurnav ja raske mida mõjutas magamatus ja kurnatud keha. Kokku sai magatud umbes 3 tundi. Ilmselt järgmisel aastal ei osale, sain kogemust kätte. Aga igati soovitan sest sündmus on hästi meeleolukas ja väga hästi korraldatud. Jooksin Munamägi – Rõuge, mis oli esimene vahetus. Distants 8,55km, aeg 42:20 min, keskmine kiirus 4:57min/km. Teine vahetus Tartu – Lähte. Distants 12,91km, aeg 1:09:47 ja keskmine kiirus 5:24min/km. Kolmas vahetus Väike-Maarja – Järvajõe org. Distants12,08 km, aeg 1:08:03 ja keskmine kiirus 5:38 min/km.“
Enamus meie klubiliikmed küll sellel jooksuüritusel ei osalenud, aga virtuaalselt elasime väga omadele kaasa ning tundsime muret, kuidas neil läheb 🥰. Kohtume trennis 🫡!