04/06/2024
Ministr zahraničí USA Antony Blinken a ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský dnes podepsali memorandum o porozumění, jehož cílem je posílit spolupráci mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti boje proti manipulaci s informacemi cizích států.
Podle všeho půjde o systém propojení českých bonz-center a amerických sociálních sítí, kdy tato česká centra budou hlásit závadové a protivládní příspěvky českých občanů na Facebooku, na Twitteru, na Instagramu a na YouTube, zatímco americká strana tyto nahlášené obsahy ihned v rámci spolupráce smaže. Viděli jsme to právě v pondělí, kdy americký YouTube smazal kanál slovenskému aktivistovi Dannymu Kollárovi, jehož YouTube odebíralo 70 000 sledujících.
Koncepční rámec uděluje americkým diplomatům povinnost angažovat se do vnitřních záležitostí v ČR na potírání protivládních názorů
Je to součást začínající americké operace v Evropě na umlčení všech odpůrců americké války na Ukrajině a především na umlčení protiválečných hlasů poté, co skončí Evropské volby. V Evropě se schyluje k vyslání vojsk zemí NATO na Ukrajinu, to je již naprosto jisté, ale Američané chtějí umlčet ideový odpor na sociálních sítích, který burcuje proti válce na Ukrajině.
Takže to máme venku a můžeme si to shrnout, co vlastně Lipavský s Blinkenem podepsali. Americká ambasáda bude odteď řídit boj proti dezinformacím a proti lidem s protiválečnými prostoji v ČR. Rámec totiž slouží jako nástroj diplomatické angažovanosti, lidově přeloženo ambasáda bude řídit a říkat, co se bude dělat. Za tímto účelem rozdá noty, v dokumentu se to nazývá tak, že vytvoří společný operační obraz. Země prý se už nemají spokojit je s bonzováním a nahlašováním závadových příspěvků, ale mají rámec překročit a vytvořit strategie, jak prý nežádoucím názorům a informacím čelit.
Pod tím si můžeme představit cokoliv, od blokování webů až po zavírání lidí do kriminálu za špatný názor, jako ve Velké Británii, kde se zavírají lidé na 30 dní do vězení za nenávistný projev, třeba proti lidem se sexuálními deviacemi. Toho se týká další výzva v dokumentu, výzva na ochranu marginalizovaných skupin.
Dokument dále vyžaduje určené řídící struktury a instituce pro boj s dezinformacemi na úrovni vlád, což je přesně role, kterou od 30. května začal plnit ve Fialově vládě plukovník Foltýn. Panečku, ve stejný den, kdy Lipavský memorandum podepsal, tak Fialova vláda už jela podle notiček z ambasády a jmenovala Foltýna hlavním koordinátorem na boj proti dezinfo.
Tomu se říká disciplína! Nežrat, nestát, dělat! Takže to máme černé na bílém i s podpisy ministrů. Americká ambasáda bude angažovaně řídit boj proti dezinformacím v Česku a do role komisaře pro cenzuru dosadila už druhého vojáka ve vysoké funkci po krátkém čase. Po prezidentu Pavlovi v roli generála tak na dezinformace dohlédne zatím jen plukovník Foltýn, ale povýšení na generála jistě na sebe nenechá dlouho čekat.
Pepa to zajistí, o to nic. Důležité je, aby byly výsledky. Takže se dá očekávat, že znovu dojde k oživení ruských stop v ČR a zmizí další YouTube kanály a spolu s nimi i profily na Facebooku. Po volbách do EU se chystají strašné věci ohledně Ukrajiny, takže chtějí být na všechno připraveni, aby zavčas umlčeli anti-válečné procesy.