09/10/2016
Oficiální prohlášení:
FRANTIŠEK: Bohužel, po velmi dlouhém a náročném rozhodování jsem nucen udělat toto prohlášení. Od doby, kdy jsme začali hrát v Opavě mölkky, uběhly více než tři roky. Za tu dobu jsme se stali dvakrát mistry republiky, ovládli jsme Česko-moravský pohár a v období září 2014-září 2015 jsme se na všech turnajích v ČR umístili v první trojici a zvítězili jsme ve všech významných soutěžích. Tyto úspěchy už nám nikdo nesebere. V roce 2016 jsme se účastnili pouze jediného turnaje, začali jsme však propagovat mölkky na festivalu Sporťáček a pustili jsme se do prodeje sad a šíření hry do veřejnosti. I tento projekt šel přes počáteční nesnáze relativně dobře a podařilo se nám prodat více sad, než jsme očekávali. Postupem času se však z činnosti pro mölkky vytrácelo počáteční nadšení. Čas, který jsem do mölkky investoval, mi přestal připadat smysluplný. Po téměř ročním odkladu jsem se tak rozhodl alespoň dočasně přerušit činnost Opava Mölkky Teamu. K tomuto rozhodnutí vedly především dva faktory:
1) absolutní nesouhlas s činností Českého svazu mölkky. Od té doby, co se mölkky věnujeme, se pokrok v ČR nepohnul snad ani o píď. Turnaje neustále objíždí šest či sedm pravidelných účastníků + pár náhodných nejistých týmů, není vidět snad žádný růst. Když se podívám na organizaci svazu petanque, sto registrovaných týmů a ten počet turnajů.. Když se podívám na neustále rostoucí počet týmů (a to jsou týmy o 10-20 členech) v Německu či ve Francii..
Pořád se hraje na různých površích (a co hůř, hraje se na trávě), neexistují jednoznačně daná pravidla, jak pořádat turnaj, jak vymezit hřiště atd. Existují-li, rozhodně se nedodržují a taková pravidla jsou k ničemu.
Svaz se dle mého názoru prakticky vůbec nevěnuje šíření mölkky mezi veřejnost, děti. V ČR je tolik příležitostí, jak rozšířit mölkky, ve skutečnosti se ale pořádají stále ty samé turnaje, které objíždí a ovládají stále ti samí lidé.
"Zážitek" z mimořádné valné hromady v roce 2015 snad komentovat ani nechci. Nemají být mölkky spíše zábava?
Naprosto mě znechutilo, že za pořádání turnaje jsme měli odevzdat finanční poplatek svazu. Proč? Jak nám svaz pomohl turnaj uspořádat? Jak nám svaz kdykoliv jakkoliv pomohl? Proč bychom ještě měli platit za to, že uspořádáme turnaj v Opavě? Kdyby alespoň ty peníze byly nějak investovány zpátky do rozvoje mölkky.. A ještě navíc pak poslouchat, že v Opavě se to dělá jinak a že takhle to být nemá.. Opava je jedno z mála míst, kde se v obou letech konání turnaje objevilo několik nových a kvalitních týmů. Mimochodem, kde hrál poprvé tým Tomira, jednoznačný objev letošní sezóny? Možná, že se to v té Opavě nakonec zas tak špatně nedělá..
2) chybějící spolupráce uvnitř týmu. Postupem času se pro členy týmu bohužel mölkky staly ze zábavy spíše povinností. Prakticky veškerá práce připadla pouze na mě, a co hůř, zbylí členové občas měli problém splnit i to málo, co na ně zbylo. Vrcholem byla naprostá miskomunikace před letošním Sporťáčkem v Praze. Rozdíl v chuti podílet se na chodu Opava Mölkky Teamu v tento čas přesáhl únosnou hranici a v tu chvíli jsem se rozhodnul, že se něco musí změnit.
Proto jsem dospěl k názoru, že alespoň na chvíli přeruším veškerou svou činnost spojenou s Opava Mölkky Teamem, čímž tým v podstatě na nějakou chvíli zanikne. Neznamená to však, že přestávám hrát mölkky. Hra mě pořád skutečně baví a v Olomouci hrajeme při každé volné příležitosti. Mám v plánu se příští rok zúčastnit Mistrovství světa v Rakovníku (jedno z mála pozitiv činnosti ČSM), otázkou pouze je, v jakém složení a pod jakým jménem.. Velmi bych si přál, aby 9. říjen 2016 nebyl datem, které bude symbolizovat poslední záznam o Opava Mölkky Teamu. S jistotou to však říci nemůžu.