26/07/2015
Protector XII
Příslušníci ASSP měli za úkol v rámci nasazení sil ISAF ostrahu a obranu velitelství, zřizování kontrolních propouštěcích míst, účast na provinčních rekonstrukčních pracích, prováděla preventivní hlídkování ve vzdálenějším okolí základny, doprovod a zajištění perimetru pro nasazený OED tým se speciálním pyrotechnickým robotem, účastnili se demonstrace síly v Khas Konaru po nedělním ranním nevydařeném útoku Talibanu na ISAF základnu, zajišťovali pohotovost v QRT, a v neposlední řadě zaskakovali spolu s příslušníky SAS a DPM za některé jednotky, které nepřišly plnit svoje povinnosti v podobě ostrahy základny a rotace služeb.
Od pátečního večera do neděle byla jednotka 2x pod přímou palbou bojovníků Talibanu.
1) Poprvé při návratu s týmem EOD (vozidlo IVECO+Land Rover), kde byla připravená léčka na konvoj. Patrola utrpěla ztráty v počtu 3 mrtvých a 3 zraněných ošetřených pod palbou, kteří byli zavčas evakuováni na základnu k ošetření zdravotníky.
2) Dalším střetnutím prošla jednotka při obraně základny ISAF v neděli brzy ráno. Dle přesných zpravodajských informací vyrazil Taliban ještě ráno za tmy ze svých základen s útočnými žebříky a ráno za svítání se pokusil na 2 místech proniknout do základny, poté co silnou palbou vyřadil strážní věže. Příslušníci ASSP zabránili při prudké rychlé přestřelce těsně u velitelství průniku Talibanu do základny, kde pobili zhruba 10-12 bojovníků nepřítele, kteří pronikli skrze plot a těsně před rozvinutím se do základny a na obrannou věž byli v prudké přestřelce pobyti. Naše ztráty čítaly v tu dobu 4 raněné.