Odbojkaški klub „Timok“ je osnovan, registrovan, kod Srpskog odbora, 26. Prvi predsednik je bio Miladinović Stanko, major JNA, a Klub je brojao 22 člana. Odmah naredne godine Klub zauzima peto mesto. U to vreme prvenstvo Srbije se igralo turnirski, tako da OK „Timok“ 1957.godine u Požarevcu zauzima prvo mesto, da bi do 1960.godine uvek bio među prvih pet ekipa uže Srbije. Za sve to vreme Klub je u
čestvovao u Kup takmičenjima i obeležavanjimao svih značajnijih datuma i proslava. Formiranjem odbojkaških liga, 1962.godine, OK „Timok“ se plasira u Srpsku ligu gde uspešno nastupa i brani boje Kluba i grada. Dugi niz godina se igraju utakmice u Kosovskoj Mitrovici,, Priboju, Beogradu, Kraljevu, Kragujevcu, Nišu, Prištini, Sremskoj Mitrovici, Vršcu, Pančevu, Šabcu, Valjevu ......
Brži napredak Kluba počinje od 1968.godine, kada je počelo školovanje (stručno usavršavanje) igrača mlađih kategorija i trenera. Takav rad je počeo odmah da daje rezultate. Klub ulazi u Prvu srpsku ligu a mlađe kategorije napreduju ka vrhu srpske i jugoslovenske odbojke. U to vreme društveno.sportski radnici Kluba rade na omasovljenju odbojke u školama i selima, organizujući turnire i seminare za trenere i igrače. Posebno treba istaći da je Klub inicijator odbojke u Negotinu, Kladovu, Majdanpeku, Knjaževcu, Donjem Milanovcu, Boru, Kalni, Vini.... Pored stručnog usavršavanja trenerskog i igračkog kadra Klub radi i na osposobljavanju sudijskog kadra od početnog do saveznog zvanja. Tu treba istaći da su bivši odbojkaši Timok-a sudili više godina Prvu saveznu ligu. Radeći na omasovljenju odbojkaškog sporta Klub 1973.godine otpočinje rad sa ženskom omladinom. Nakon dve godine intenzivnog rada 1975.godine ženska ekipa ulazi u Srpsku ligu, da bi kroz dve godine ušla (1977.godine) u Prvu srpsku ligu gde uspešno nastupaju više od dvadeset godina. Veliki broj devojčica (pionirke, kadetkinje i juniorke) iskazuju na Kup takmičenjima, Prvomajskom turniru u Beogradu, gde učestvuju po pedesetak ekipa iz cele Jugoslavije iskazujući svoje kvalitete. U ovom periodu je preko 1000 devojaka prošlo kroz OK „Timok“ gde su školovane za odbojku i tako vaspitane do danas u gradu radi desetak lekara, veliki broj profesora, pravnika, inženjera i drugih visoko obrazovanih profila. Mlađe kategorije muške ekipe u periodu od 1982.godine se nalaze u vrhu Jugoslovenske odbojke. Tako su pioniri bili jednom prvaci Srbije, kadeti, takođe, prvaci Srbije, juniori četiri p**a prvaci Srbije, a jednom peti i tri p**a drugi u „ Velikoj Jugoslaviji“. Iz svih selekcija Klub je dao 8 prvoligaša u muškoj i šest u ženskoj konkurenciji. Od njih je troje bilo u reprezentaciji Jugoslavije, kao i još uvek aktuelni reprezentativac Dragan Stanković. Kvalitetan i stručni rad u Klubu rezultira plasmanom muške ekipe 2002/2003.godine u II B ligu. Odmah naredne godine, iako oslabljeni odlaskom dva glavna igrača, OK „Timok“ulazi u II A ligu. Treba istaći da iz tog sastava u Prvu ligu odlaze dva igrača i muška ekipa ostaje, u najvišem rangu takmičenja kolektivnih sportova u opštini, da igra sa podmlađenom selekcijom. Nakon ove sezone OK „Timok“ se uspešno takmiči u drugoj ligi sve do sezone 2008/2009. kada iako plasiran na sredini ligaške tabele zbog loše finansijske situacije po prvi put u svojoj istoriji prelazi u najniži nivo takmičenja.U sezoni 2010/2011 klub preuzimaju mlade snage na čelu sa trenerskim tandemom Stojadinović-Vučković i novoizabranim Predsednikom kluba Davorom Jankovićem i klub više nego ubedljivo osvaja Regionalnu ligu i vraća se tamo gde mu je u najmanju ruku i mesto u Drugu ligu „Istok“ gde će od sezone 2011/2012 pokušati da povrati svoj nezasluženo izgubljeni renome.