21/10/2024
Ne postujem često u poslednje vreme i nisam najsrećniji što opet mora na ovu temu, ali borba za prirodu je neprestana. Situacija sa reke od prošlog vikenda- ljudi su posle nekoliko dana boravka na vodi za sobom ostavili bukvalno svo smeće koje su napravili.... Godinama sa razlogom izbegavam terene, vode i mesta gde je jednostavno nemoguće boraviti zbog gužve i "napadnutosti" jer to podrazumeva pre svega gomilu smeća na obali. Sa kanala, reka i jezera, povukli smo se pretežno na revire, jer je tamo manipulacija smećem strogo kontrolisana, pa smo onda doživljavali prozivke kako je lako pecati na reviru, jer tamo ima ribe. Kao- " 'Ajde ti pecaj na divljoj vodi, a ne da se praviš pametan na ribnjaku..." Druže, ne idem na divlju vodu jer je tamo divljaština i nemar i ne mogu to da gledam. Ulov je nebitna kategorija, to dolazi kasnije... Kese od hrane, prihrane i mamaca, flaše svih vrsta i dimenzija, ambalaža od pribora, lekova, konzerve, delovi odeće, kilometri najlona i strune, pikavci, kutije, vlažne maramice i plastika u svim ostalim oblicima... Jednostavno se mora izgraditi svest da nije normalno da bacaš i ostavljaš to za sobom. Da dodjemo do toga da takvo ponašanje nailazi na osudu, prekor i izaziva sramotu, ako već neko nema osećaj da je to zaista pogrešno, nenormalno i štetno. Za ovo nema izgovora i apaslutno ne košta ništa. Isto tako, mnogi pokupe smece u kesu i ostave je za sobom?! Pa, kolega, pa ne prolazi kamion komunalnog jednom nedeljno obalom. Neće srndać i jazavac to da sakupe i odnesu do kontejnera...
Smeće sa slike je pokupljeno i odneto. U postu su slike pre i posle.... Apelujem na sve koji vole prirodu i sportski ribolov da zajedno i neprestano radimo na tome da vode i okolina na mestima koja posećujemo budu čistija.
Uzdravlje!