01/07/2024
Negativna selekcija pasa, korespondira sa degradacijom ljudskog soja. Retko kad se desi da je neko "ljudina" od coveka, a sve redje srecem "kerinu" kod pasa. Ovo "kerina" govorim u superlativu. "Kerine" sam sretao i kod pudli, N.O., snaucera, staforda, pulina, mesanaca... Zalosno je sto pseca populacija prati degradaciju coveka. Karakteristike rase su ostale samo u segmentima koje karakterisu tu rasu. Taj segment jeste odlika te rase, ali je nedovoljan da bi cinio tu rasu i samog psa kompletnim. Ista agenda se sprovodi prema urodjenim osobinama neke rase, kao i prema vitalnosti te rase. Zajednicki imenitelj je "degradacija." Odnosi se na sve rase. U odnosu na svoje pretke, psi su degradirali kako karakterno, tako i po pitanju vitalnosti. Npr. lovni terijer, ranije je radio povrsinu, bio sledoglasan na divljac, aportirao, jamario... Sada, potpuno je neupotrebljiv u lovu. Ogradjujem se, ne svi primerci. Sada je zabranjen kontakt u vestackom rovu sa lisicom ili jazavcem, ok.... Pas treba da gura resetku koja ga deli od lisice ili jazavca. Brzina kojom gura resetku, cini ga uspesnim ili ne. Trapavo sam izabrao bas lovnog terijera za primer. Ali molim vas, ne govorimo o eticnosti lova, vec o NLT-u i o velikoj vecini rasa pasa koja trpi degradaciju. Da bi pas bio kompletan ne moze imati samo par osobina koje su karakteristicne za tu rasu. Pre svega, mora biti komletan. Normalan, za pocetak... Sada se terijeri drze u boksu, transportuju se do takmicenja u vestackom rovu i vracaju u boks. Moj drugar je dobio dva steneta NLT-a da ih odgaji, jedno zadrzi za sebe, drugo vrati onom od koga ih je dobio. Pedigre, pun svetskih sampiona! Vratio je oba steneta. Oni uopste nisu imali ni jedan instikt sem da srljaju na lisicu ili jazavca. Nisu cak bili kadar da se zadrze kod kuce, nego kao da drzis kanarinca, odleprsa u nepoznatom pravcu kada mu otvoris kavez. A bilo im je ponudjeno da stalno budu pusteni na velikom placu. Kamoli otici sa njima u lov. Pa oni nece ni da se zadrze kod kuce uz idealne uslove. Idu ko muve baz glave... Ta raza nikada nije bila takva. Video sam tri pticara koji markiraju leptira. Imam negde i tu fotku. Sva tri su idioti. Svaki na svoj nacin. Imaju tu "marku," ali niti ih mozes povesti u lov, niti bi se vratio sa njima iz lova. Evo, dacu primer iz konjarstva, ali vezano za primer pasa. Preskakanje prepona... To je samo jedan segment koji bi koristan, ali nikako izolovana osobina koja cini konja. Ono za sta je jahaci konj selekcionisan kroz svoju istoriju je da bude vodljiv, temperamentan, brz, sposoban, vitalan... Covekov pomocnik kao i pas. Svetski prvak u preskakanju prepona je bio potpuno lud konj. Samo dva najbolja dzokeja su mogla da ga jasu. Taj konj je dao putem vestacke oplodnje oko 200 potomaka. Barem trecina su ludi ko on, a nekima ce se ludilo pojaviti u drugoj ili trecoj generciji. Pa nisu vrhunski dzokeji samo jahali konje. Jahaci konj isto kao i radni pas treba biti temperamentan, ali normalan, vodljiv, poslusan i stalozen. Moj izbor rase pasa je nas pulin. Najstariji zabelezeni primerak je imao 21 godinu, sto je rekord i za pulina, koji su izvorna i veoma zdrava rasa pasa. Ne retko dostignu starost od 17 godina. Ali... Ne lezi vraze! I njih su poceli da pare u najtesnjem incestu, tipa brat x sestra u vise generacija. Primerci iz incesta ludacki teraju krave, a coban ih zaustavlja pomocu teletakt ogrlice. Dakle, i pulini, (nepriznata)rasa poznata po inteligenciji i poslusnosti se takodje svodi samo na jedan segment svog instikta, "udri, teraj!" A umesto komandom ili licnom procenom psa, zaustavljaju se strujnim udarom. Dzabe vekovna selekcija, dosle su te "brze" generacije. Niko ne pamti stare cobane, gospodu svoje vrste koji kazu za pulina, "Sam' sto ne divani. Taki je." Sva je prilika da ni coveka u najskorije vreme nece zaustavljati zdrav razum i savest, nego batina, zamotana u razne forme. Naravno, govori se samo o psima koji iz tolikog incesta su uopste i sposobni da rade. O onima koji poumiru ili budu poubijani od strane cobana se ne prica. Opet, ima dobrih i pametnih ljudi koji su ga odrzali van incesta. Takvi ljudi imaju dobre, radne, vitalne i dugovecne pse. Puline sam pomenuo kao odraz opste agende koja vlada. Nazalost, zahvatila je i puline. A to svakako nije odraz tradicije iz koje su oni nastali i postoje jos uvek. Kako kod pulina, tako i u drugim rasama. Citave rase danasnjih pasa su rodjeni invalidi. Rase koje iz detinjstva i mladosti pamtim kao zdrave i jake, sada tesko da dozive 10 godina. Pogledajte pretke boksera, rotvajlera, N.O. haskija, buldoga... Zasto je danasnji rotvajleri imaju upadljivo kracu njusku i vece glave u odnosu na one od pre 30 godina. Cemu to?! Koliko zivi moderni rotvajler? Nemamo pravo to da radimo psima! Neka sebi ugradjujemo silikone, botokse i kojesta. Manimo se pasa! Bugari za snaznog, jakog coveka kazu "zdrav covek!" Napumpan steroidima bilder je imitacija "zdravog coveka." Da li su zdravi? Pa lesinari bi pocrkali da ga pojedu takvog! Evolucija pasa prati evoluciju coveka, ali su u sebi zadrzali onaj najbolji deo coveka. Onaj deo koji ljude cini covekom, pa i junakom. Strasno smo se ogresili onjih. I ne samo njih. Mi smo se ogresili pre svega o sebe. Covek koji ne postuje sebe, ne postuje ni druge. Ne govorim o sujeti nego o osnovnom dostojanstvu. Jadno i bedno za nas ljudski rod je sto psi stradaju upravo od ljudi "koji ih vole..."