13/02/2026
Винаги съм твърдял, че ние не сме тези, които са открили топлата вода. Започвам с това изречение, понеже съм силно притеснен за новото решение на държавата да прехвърли важна част от остров Св. Кирик и Юлита в ръцете на хора, които ще объркат плановете за културното му развитие и ще спънат идеята да стане Музей на подводното наследство на Черно море!
Ще обясня защо::
Може би сте чували за храмовете Хгар Ким и Мнайдра в Малта. Някои от вас може и да са ги посещавали (ако не сте направете го). Там малтийците са направили така, че от историята печелят и то много печелят. Историческият център е превърнат в печатница на пари. Кино зали, зали за продажба на сувенири, билетен център, огромен паркинг за автобуси и коли. Така на ден минават хиляди посетители да разгледат двата храма, които бледнеят пред историята на нашия остров, въпреки че са датирани на 3600 години пр. Хр.
Знаете ли, че под водата в акваторията на пристанището в Созопол има селище на повече от 5000 години пр. Хр., което не е напълно проучено и което може да се реставрира така, както е било преди векове и хората да се разхождат из наколните жилища на едни от първите обитатели на района. А знаете ли, че в близост до рушащата се сграда на морското училище археолозите откриха цяла базилика, обградена от невиждан некропол с по 3-4 погребения в един гроб.
Отделно огромното богатство, което е откривано с годините от артефакти, което може да напълни всички сгради и стане Музей за пример в цял свят.
Аз съм сигурен, че въпреки всички твърдения и обещания, отнемането на част от острова в полза на пристанищна инфраструктура, ще ощети нашата културна ценност, ще унищожи проектите, което ви описах и ще лиши възможността от солидни печалби Общината и Държавата, така че ви умолявам подпишете и разпространите петицията!!!
https://www.peticiq.com/512025?fbclid=IwdGRjcAP8HMNleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZAo2NjI4NTY4Mzc5AAEefMdrvz-49G19h88naYmWLOR1yQ897lKGc_wJnr-RmEtKiUt9SLl85xtf6Eo_aem_gLrtiKOAx_uElcHOBhMSvA
ДО МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯДО МИН...