11/12/2025
Bertrand Antoine (човекът, въвел във FC Metz): SenseBall, нов начин за футболен напредък
Бивш отговорник за развитието на подрастващите футболисти във ФК Метц и главен методист, Бертран е моторът за внедряването на във френския клуб, от младежката академия до дублиращия отбор. От списание Vestiaires искахме да научим повече за тази тренировъчна методология, която вече е възприета от Андерлехт, Милан и редица други европейски клубове.
1. ФК Метц реши да внедри в академията си, както го направиха Андерлехт и Милан. В какво се състои тази методология ?
Б.А.: "Методологията има за цел да развие сред подрастващите футболисти мисълта, концентрацията, възприятието и вниманието. Методът е пряко свързан с функционирането на човешкия мозък. Мишел Бруйнинкс (създател на методологията и бивш директор на академията на Standard de Liège) е изучавал тези неврологични аспекти няколко години. Изводът е, че можем да упражняваме мозъка, за да подобрим визията върху играта и да увеличим скоростта на вземане на решения и бързината на изпълнение на техническите гами."
2. Всичко това с тази топка, наречена ?
Б.А.: "Да и не само. е ефективен способ за прилагане на философията . отприщи любопитството и провокира доста реакции във връзка с множеството вариации, които предлага и напредъка, комбиниран с "fun" частта. Има разбира се и още важни аспекти. При състезателите на възраст 7-12 години, методът помага много за координацията и двигателната способност. При по-големите си служим за синхронизацията и вземането на информация. Това и направихме наскоро с отбора U15, демонстрирайки цялостна хореография на полувремето на един от мачовете ни от Ligue 2 BKT. А при най-големите набори, допълва чудесно отборните тренировки. При нас дори професионални играчи използват топката."
3. Конкретно, как се осъществи въвеждането на методологията в клуба ?
Б.А.: "Започнахме миналия сезон под ръководството на Денис Шафер, директор на академията, и Себастиан Мюе, технически отговорник и треньор на отбора U19. Мишел Бруйнинкс и неговият щаб идваха редовно, за да ни обучат. Все още продължават да идват, но вече повече за наблюдение и обмен. Това между другото е и едно от предимствата на . Няма шаблон, който да следваме глуповато. Всяка школа и всеки треньор могат да решат как да адаптират методологията в тяхната планификация. За мен - е чудесен метод за ускорен и допълнителен прогрес и разсъждения към това, което имаме като план за действие. Отваря наистина нови перспективи. Въвеждането му създаде истинска динамика в клуба."
4. Можете ли да ни дадете примерно упражнение ?
Б.А.: "Някои упражнения са типични за методологията, но всеки треньор има свободата да импровизира и да създава нови. Това е и едно от големите предимства на метода. Все пак мога да ви дам пример с упражнението "на кръст", чиито вариации са многобройни. При него играчите са позиционирани в 4 точки, формирайки кръст и се придвижват синхронизирано. Отговаряйки на възможни сигнали, които провокират реакция, поведение, избор, свързани с тези на съотборниците ни, се получават изключително полезни упражнения, които подобряват мисловната дейност и техниката. Методът изисква наистина постоянна концентрация и поглед, за да видим преди събитията, да анализираме акуратно ситуацията и да вземем най-правилното решение."
5. Кога се работи по методологията и с каква честота ?
Б.А.: "Може да се внедри на всяка тренировка по време на загрявката чрез . Относно , в момента работим върху калибрирането на дозировката спрямо възрастовата група, микро и мезоцикъла на тренировките. В този процес участват всички треньори от школата, за да изградим заедно максимално добра структура на работа. За целта използваме видео материали от методиката и тренировъчните сесии, за да покажем, обменим и рафинираме внедряването й в школата ни."
6. Какво бихте отговорили на скептично настроените към ?
Б.А.: "Някои си мислят, че сме далеч от реалността на мачовете, но истината е, че по време на мачовете не играем с хърдели или координационни стълбици... Ползите от са реални и видими в няколко направления. Давам ви конкретен пример, за който не бях споменал досега в това интервю. Има няколко играчи в академията на 13-14 години, които израснаха много рязко и това наруши тяхната координация и техника. им помогна осезаемо, за да коригират това. Работим благодарение на върху правилната постановка на тялото, използването и на двата крака, усета към топката и възприятието... За мен трябва да е част от педагогическите пособия на треньора."
www.senseball.coach