09/05/2023
Głogowskie tradycje korzystania z dobrodziejstw rekreacyjnych rzeki Odry mają długą historię.
Głogowianie korzystają z tego obszaru już od XIX w. Znany aktualnie jako Neptun, lokal gastronomiczny Flussbadeanstalt, ok. 1905 roku został rozbudowany i przemianowany na Oderterasse. Obok na rzece, znajdował się pływający basen wraz z przystanią. W 1908 roku w sąsiedztwie restauracji oddano do użytku nową stanicę wodną klubu wioślarskiego Glogauer Ruder-Club "Neptun", która powstała na przyziemiu bastionu Michała. Ponadto, po drugiej stronie rzeki znajowało się kąpielisko zwane "Kamerun". Ponieważ rzeka była kapryśna władze miasta postanowiły wybudować basen niezaleznie od niej. Basen miejski zbudowano i otwarto w 1933 roku, co spowodowało, że kąpielisko "Kamerun" straciło na znaczeniu, a pływające baseny zostały zlikwidowane.
W 2021 zorganizowaliśmy pierwsze przedsięwzięcie pływackie, które rozpoczęło odnowienie tradycji korzystania z Odry jako miejsca, tym razem dla sportowców.
Wyścig Dwóch Mostów był ekstremalną próbą nie tylko dla pływaków, którzy w zimowych temperaturach pokonywali swoje ograniczenia, ale też dla naszej starej Odry - czy potrafi wzbudzić zaufanie i zapał zarówno sportowców, jak i widowni.
Kolejne imprezy stały się dla nas potwierdzeniem, że pływanie w Odrze, zwłaszcza zimą to fantastyczna tradycja, którą pragniemy kultywować.
W 2022 roku zorganizowaliśmy 4. Mistrzostwa Świata w Pływaniu Lodowym z zawodnikami z 28 krajów. Na Odrze stworzyliśmy pełnowymiarowy 10-torowy, 25-metrowy basen, w którym 300 zawodników sprawdziło swoje możliwości i walczyło o medale. Przez 3 dni widzowie mogli podziwiać malowniczą konstrukcję i heroiczną walkę sportowców.
W 2023, w grudniu... znowu Was zaskoczymy!